Ana SayfaSağlıkBebek BakımıBebeklerde Gaz Sıkıntısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Gaz Sıkıntısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde gaz sıkıntısı öncelikle kalıcı bir sorunu yoksa her bebekte olan, fakat en geç 6. ayda geçen bir sorundur.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Erkek bebeklerde daha sık görülür ve geçme süreci daha uzun olabilir. Bağırsakların gelişimi ile alakalı bir problemdir. Yalnız her bebekte problem yaratan bir sorun değildir. Her bebeğin gazı olur fakat her bebek bunun sıkıntısını çekmez.

Bebeklerde Gaz Sıkıntısına İyi Gelecek Çaylar

Öncelikle bu çayları bebeğin ayına göre annede içebilir. Zaten bebek içindeki maddeleri anne sütü ile alabilir. Rezene, anason, kimyon vb. gaz giderici çayları annede bebekte tüketebilir. Bu bitkilerin aşırıya kaçılmazsa hiçbir zararı yoktur.(Herhangi birine alerjiniz yoksa) Bu çayları kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri demlemektir. İçerisinde uçucu yağlar bulunduğu için mümkün mertebe kapaklı cezve, çaydanlık gibi aparatlar kullanılması faydalıdır.

bebeklerde gaz sıkıntısı nasıl giderilir
bebeklerde gaz sıkıntısı nasıl giderilir?

Gaz Sıkıntısına İyi Gelecek Masajlar

Öncelikle bebek anne sütü alırken dikkat edilmesi gereken husus, bebeği doğru emzirmedir. Bebek meme ununu tam almazsa kenarlardan hava yutacağı için, hem karnı tam doymaz hem de gaz problemi çıkar. Biberon kullanırken de Biberon seçimi önemlidir.

Bebeğin karnı doyduktan sonra bebek karnı bizim omuzumuza yaslanacak şekilde alınırdı ve iki kürek kemiğinin az altına, aşağıdan yukarıya doğru hafif ve sık vurulur. Başka bir yöntemde bebeğin ayakları yerde, göğüs ve başı dizimizde yine aynı vurma hareketini uygularız. En rahatlatıcı yöntemlerden biride bebeğin karın bölgesine zeytinyağı veya bebe yağı yardımı ile dairesel hareketlerle ovmaktır. Bunun yanı sıra bebeklerin çok sevdiği bir masaj vardır. Buda bebeği sırt üstü yatırıp, dizlerini karnına doğru hafif itmektir. Hem gazını rahat çıkarır hem de hareket ettiği için mutlu olur.

Gaz Sıkıntısında Kullanılacak Damlalar

Öncelikle insan metabolizması ve bağışıklığı her kişide aynı olmadığı için tedavilerde aynı olmuyor maalesef. Burada bebeklerin anlatma yeteneği olmadığı için iş annelere düşüyor. Piyasada çeşitli markalar var. Sanmayın ki en pahalı olan sizin bebeğinize en iyi gelecek olan. Doktorunuzla beraber işe yarayan damlayı bulmak size kalıyor. Kimilerine en ucuz damla iyi gelirken, kimilerine en pahalısı iyi geliyor. Bu tam olarak insanın metabolizması ile ilgili bir olay.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!