Ana SayfaSağlıkBebek BakımıBebekler Günde Kaç Saat Uyumalıdır?

Bebekler Günde Kaç Saat Uyumalıdır?

Yeni doğan bebekler günde kaç saat uyumalı? Bebekler için uykunun önemi. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için günde kaç saat uyumalıdır?

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Bebekler için uyku sadece dinlenme değildir aynı zaman da büyüme hormonlarının da salgılandığı bir zamandır.

Bebeklerin Uykuları Neden Önemlidir?

Uyku stresin çok düşük olduğu dönemdir ve bu dönem de büyüme hormonu salgılandığından dolayı büyümeler ve vücutta yapılanmalarla beraber protein sentezini artırır ve güne hazırlar kendisini.

Uyku bozukluğu olan bebekler de obezite ve depresyona daha meyilli oldukları belirtilmektedir. Yani ruhsal anlamdan da uykunun bir tamir etme gibi görevi bulunmaktadır. Düzenli bir uykusu olan bebekler hafızaları daha güçlü olmaktadır. Uyku düzeni olan çocuklar daha hızlı büyüyeceklerdir. Büyüdükçe uyku gereksinimleri de artacaktır. Çünkü uyku insanın kendi tamiratını ve gelişimini yaptığı zaman dilimidir.

Düzenli uyku aynı zaman da çocukların çoğunda istenmeyen özellik olan hipeaktif olmalarının da önüne geçmektedir. Bu da bir önemli noktadır.

Bebekler Günde Kaç Saat Uyumalıdır?

Uyku bebeklerin gelişiminde ve büyümesinde çok büyük önemli rol oynadığından dolayı önem verilmesi gereken bir durumdur uyku saatleri. Yeni doğan bebeklerden, 2 yaşındakilere kadar işte Bebekler Günde Kaç Saat Uyumalıdır?

  • Yeni doğan bir bebek için gerekli olan uyku ihtiyacı 16 – 18 saat civarıdır. Çünkü bu dönemde vücudun gelişimi ve organların büyümesi hızlı olmaktadır. Bu sebepten uyku zamanları da uzamaktadır.
  • 3 haftalık bebekler için gerekli olan uyku ihtiyacı ise günlük olarak 15 ile 18 saat civarıdır. Bu uyku düzenlerine önem vermeniz gerekmektedir.
  • 6 haftalık bebekler için 15 ile 16 saat civarı bir uyku gereksinimleri vardır.
  • 4 aylık bebekler için günlük 9 ile 12 saat kesintisiz uykunun yanı sıra gün için de iki defa 2 saat ile 3 saat arasın da bir zaman dilimi uyumaları gerekmektedir.
  • 6 aylık bebekler için günlük olarak 10 ile 11 saat uyku ihtiyaçlarının yanı sıra gün içerisin de iki defa 2 saat ile 3 saat arasında uyumaları gerekmektedir.
  • 9 aylık bebekler için günlük olarak 10 ile 12 saat arası uyku gereksinimi vardır. Bunun yanı sıra gün içerisinde bir kısa uyku olan 1 veya 2 saatlik uykularını da uyumaları gerekmektedir.
  • 1 yaşında ki bebek ise 10 ile 11 saat arasında kesintisiz uyumalı ve gün içerisinde bir veya iki defa olmak üzere 1 ile 2 saat arasında uyumaları gerekmektedir.
  • 2 yaşında ki bebekler içinse 11 ile 12 saat arasında kesintisiz uyku yanı sıra günde bir veya iki saat uyumaları gerekmektedir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!