Ana SayfaGüzellikSaç BakımıSaçta Kepeklenme Nedenleri Nelerdir?

Saçta Kepeklenme Nedenleri Nelerdir?

Saçta kepeklenme sorunu, pek çok kişinin şikâyet ettiği bir sorundur. Peki, saçta kepeklenme nedenleri nelerdir? Saçtaki kepeklenme...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Saçta kepeklenme sorunu, pek çok kişinin şikâyet ettiği bir sorundur. Peki, saçta kepeklenme nedenleri nelerdir? Saçtaki kepeklenme sorunu nasıl çözülür?

Saçta Kepeklenme Sorunu

Saçta kepeklenme problemi, saç derisinin soyularak dökülmesine verilen isimdir. Pek çok nedenden dolayı oluşmaktadır. Ciddi bir sağlık problemi olmasa da, pul pul dökülen beyazlıklar saç derisinin kaşınmasına neden olur. Görünüş olarak da hoş bir görünüm yaratmamaktadır. Saç derisinin en üst katmanı, devamlı şekilde soyulma halindedir. Bu durum bazı zamanlar kepeklenmeye sebep olabilmektedir. Omuzların üzerinde beyaz beyaz döküntü yaşayanlar, kepeklenmeyi önleyici çözüm yolları arıyorlar. Kepeklenme sorunun pek çok nedeni ve çözüm yolu bulunuyor.sacta kepeklenme nedenleri nelerdir

Saçta Kepeklenme Sorununun Nedenleri

Saçta kepeklenmeye sebep olan en önemli rahatsızlık, Seboreik dermatit olarak adlandırılan deri hastalığıdır. Kaşları, burnu ve kulak arkasını da etkileyen bu rahatsızlık saçta da meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olanlar dönem dönem çok yüksek şekilde dökülmeye maruz kalabilir. Deri hassaslaşır ve tahriş olmaya meyilli bir hale gelir. Fazladan deri hücresi oluşur, üretilen deri hücreleri ölür. Dökülerek kepek sorununun temelini oluşturur. Tümüyle bir çözümü olmamakla beraber, saçların temiz tutulması bu hastalığı azaltmaktadır.

Saçtaki Kepeklenme Sorunu Nasıl Engellenebilir?

Saçlarda oluşan bir diğer kepeklenme nedeni, düzenli bir biçimde taranmamasıdır. Saçlarını düzenli taramayan kişiler, kepek problemi yaşamaya daha çok meyillidir ve risk taşımaktadırlar. Sağlıklı saçlarda da yaşanan saç derisinin dökülme durumu, saç taranmadığı zaman gerçekleşmez. Sağlıklı saçtan dökülmesi gereken deri, saçlara yapışıp kalarak kepek oluşumuna sebep olmaktadır. Düzenli olarak saç taranması, kepek sorununu ortadan kaldırıyor. Saçı gereğinden az ya da fazla yıkamak da kepeğe neden oluyor. Saç az yıkandığında biriken yağ, saç derisinin pul pul dökülmesine neden oluyor. Gereğinden fazla saç yıkanması da, yağ dengesini bozarak yine kepeklenmeye zemin hazırlıyor. Çinko içeren, B vitamini bulunduran besinleri tüketmemek de, kepeğe davetiye çıkarıyor. Bu besinlerin de sıklıkla tüketilmesi gerekiyor. Parabenden ve stresten uzak bir yaşam demek, kepek sorunu yaşamamak demektir. Fazla ısıdan uzak durarak da bu sorunu en aza indirebilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!