Ana SayfaGüzellikSaç BakımıSaç Bakımı Efsanelerine İnanmayı Bırakın!

Saç Bakımı Efsanelerine İnanmayı Bırakın!

Hemen hemen hepimiz saçlarımızı sağlıklı ve parlak kılmak için bir sürü para harcamaya veya herhangi bir tavsiye uyumaya hazırız. Bugün en popüler saç bakımı efsanelerine son vereceğiz!

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Bazıları saçlarınızı her gün yıkayamayacağınızı ya da denediğinizde daha hızlı yağlanacağını söylüyor. Bazıları da saç hacmi için mayonez kullanmanız gerektiğini söylemekte. Ama kaç kavanoz mayoneze sahip olursanız olun saçlarınız eskisi gibi hacimsiz kalıyor.

Bugün en popüler saç bakımı efsanelerini son vereceğiz başlamadan önce kanalımıza abone değilseniz abone olmayı ve beğenmeyi unutmayın hadi başlayalım.

Saçlarınızı ne kadar keserseniz o kadar hızlı uzar!

Muhtemelen bu tavsiyeyi birçok kez duymuşsunuzdur ve saçlarınızı kesmenin saçlarınızı yenileyeceğini düşünmüşsünüzdür fakat bu doğru değil ve daha hızlı uzamaz. Neden mi?

Saçlar köklerden yetişir uçlardan değil ve ortalama saç gelişim hızı yarım santimetredir. Her ay saçlarınızı keserseniz Ya sadece aynı uzunluğu korur ya da popüler inancı aykırı olarak kısalır. Saç köklerinin sayısı genetik bir özellik olduğu için başınıza traş etmek saç yoğunluğunu etkilemez.

Doğal saç kurutmak saç kurutma makinesinden daha iyidir!

Herhangi bir tavsiyede daha iyi sözcüğünü duyduğunuzda şu soruyu sorarsınız. Kime göre neye göre? Kısa saçlarınız birkaç dakika içinde kuruyorsa muhtemelen bir saç kurutma makinesi kullanmanız gerekmez. Bununla birlikte Saçınız uzunsa Saç kurutma makinesini tercih etmek inanca aykırıdır. Su molekülleri saç yapısına nüfuz ederek tam anlamı ile keratinleri yıkayıp onları kırılgan ve kuru hale getirir.

Saçım şampuana alıştı.

Bilimsel bir kanıt olmayan en popüler inanışlardan bir tanesi de budur. Saçlarınızı uzun süre aynı şampuanla yıkarsanız diğer değişle bağımlısı olmaz. Çünkü ölü dokudan oluşur. Saçlarınız kirlenmeyecek daha hızlı uzayacak hatta daha yavaş çıkacak. Çok faktör saçınızın herhangi bir markaya bağımlılığına değil bunu etkileyebilir.

Kepeklerin ana nedeni kuru bir kafa derisidir.

Bu efsane en gülüncüdür gerçek şu ki tam tersi yağsız kafa derisine sahip insanlarda kepek oluşur. Bu sorun göründüğünde beklentilerinin aksine durumu kötü değiştirecek saç yağını kullanmayı bırakın.

Çok sık saç taramak saç sağlığına iyi gelir.

Bu efsane kadınların hijyenik alışkanlıkları olmadığı eski zamanlardan kaynaklanmaktadır. saç taramak o zamanlar temizliğin yerine geçen kendine özgü bir durumdu. O zaman da insanların hiç de saçları dökülmemişti. Öyleyse neden bu inanış doğru değildir? Aşırı sık saç tarama cilt yağını saç boyunca dağıtır ve saçınızı çok daha hızlı kirletir fakat saç taramak saç sağlığını etkilemez ve bu nedenle bölünmüş uçlara ve kırılmalara neden olup çok zarar verebilir. Saçınızı yalnızca gerektiğinde taramak daha iyidir. Bu durumda saç boyunca hafif bir miktarda yağ dağılacak ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır kirlenmemesine değil.

Doğru bakım saçınıza daha kalın hale getirecektir.

Hayır yanlış televizyon ticaret vaatlerini aldanmayın. Sac kalınlığı ve saç kökü sayısı bir genetik özelliktir. Bu nedenle bakım kalitesi hiçbir şekilde etkilemez

Saçınızı ne sıklıkla yıkarsınız o kadar yağlı olur.

Başkaları için bir şeyler İşe yararsa bunun sizin için de işe yarayacağını garantisi yoktur. Çünkü renk kalınlığı ve kıvrımları gibi yağ hücrelerinin saldığı yağ miktarı dağıtılmaktadır. Genetik olarak bu nedenle sık sık veya nadiren yıkanma saçlarınızın ne kadar hızlı kirleneceğini etkilemez ancak doğru seçilmiş bakım yağ bezelerinin işine yarayacak ve saçlarınız daha yavaş kirlenecektir.

Eğer beyaz bir saç teli koparırsan.

Burada mantığı uygulayalım. bu inanç beyaz saç tellerinin kötü güçlere sahip olduğu anlamına gelir aynı şey asla sağlıklı telleri olmaz. Her insan için saç miktarı ya da bakıma ya da uygun beslenmeye bağlı olmadığından bir kaç saç teli aynı yerde büyümez. Bununla birlikte beyaz saç tellerini koparmayın. Çünkü saç kökü hasarına veya batmış saç teline neden olabilir.

Soğuk su, üst deriyi kapatır ve saçı düzleştirir.

Eğer size yardımcı olduğunu düşünüyorsanız neden bunu yapmaya devam etmiyorsunuz? Soğuk duşlar vücudunuzu sağlam ve sağlıklı kılacaktır veya saçınızı. Bu inanç da bir efsanedir. Saç ölü dokulardan oluşur ne soğuk ne sıcak su üst derinin durumunu etkileyebilirim.

Saç kırıkları yeniden iyileşebilir.

Televizyon reklamlarından da kaynaklanan bu inanç doğru değildir. Özel maskeler veya yağlar yardımıyla bir sürü kırık uçları kapatabilirsiniz. Ancak onlardan kurtulmak için saçınıza zaman zaman kesmemiz gerekiyor.

 

Bu Konular İlginizi Çekebilir!