Faydalı Bilgin ile Sağlık, Kadın, Pratik Bilgiler, Mutfak, Yemek Tarifi, Dekorasyon, Hobi, Elişleri, ve Yaşam'a dair Faydalı Bilgiler sunan İçerik Portalı.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Bitkisel çözümler…

Her mevsim karşılaştığımız sorunlardan biri olan boğaz ağrısı için evde önlem olmak muhtemel.

Enfeksiyon sonucunda oluşan boğaz ağrıları kimyasal kullanmadan doğal bitki çayları ile çare edebiliriz. Peki boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısına hangi bitki çayları iyi gider? İşte, boğaz ağrısı için çözüm önerileri…

Boğaz ağrısı çoğunlukla yaz, kış dinlemeden her mevsim misafirimiz olmaktadır. Yazın içilen soğuk içecekler, klimalar, kışın ise soğuk havalar boğaz ağrısının en büyük nedenleridir. Boğaz ağrısı; sancı, kaşıntı ya da tahrişle kendini gösterir. Birincil semptom yutkunma zorluğudur. Boğaz ağrısı tedavisi evde denediğiniz tüm yöntemlere karşın azalmıyor ve uzun süre devam ediyorsa doktora görünmenizde menfaat olabilir.

boğaz ağrısı nasıl geçer

Boğaz ağrısı nedenleri nelerdir?

Boğaz ağrısının ana nedeni virüsler ve bakterilerdir fakat Larenjite, Akut larengotrakeit, sinüzit, Allerjik rinit, Reflü, Akciğer enfeksiyonları ve Tümörlerde boğaz ağrısının nedenleri arasındadır. Boğaz ağrısı enfeksiyon etkenine yan olarak bulaşıcı olabilir, bilhassa viral enfeksiyonlar ve A grubu beta hemolitik streptokok adı bahşedilen bakteriye emrindeki oluşan enfeksiyonların bulaştırıcılığı yüksektir.

Viral boğaz enfeksiyonu belirtileri;

Sinüs ağrısı

Tıkanıklık

Hırlama

Boğazda kuruluk

Derin ses

Bakteriyel boğaz enfeksiyonu belirtileri;

Boğazlarda iltihaplanma

Baş ağrısı

Alev

Halsizlik

Öksürük

Lenf bezlerinde şişlik

Aksırık

Mide bulantısı ve kusma

Larenjite emrindeki boğaz ağrısı

Reflü’ye ast boğaz ağrısı

Akciğer enfeksiyonlarına yan boğaz ağrısı

Sigara kullanımına emrindeki boğaz ağrısı

Fazla Ses Kullanımına emrindeki boğaz ağrısı

Aşırı Sıcak Soğuk ve Baharatlı Yiyecekler

Tümörlere yan boğaz ağrısı

Sinüzit’e ast boğaz ağrısı

boğaz ağrısı neden olur

Boğaz ağrısı tedavisi nasıl tedavi edilir?

Boğaz ağrısına sebep olan özellikli bir durum yok ise virüs için ilaç kullanılamamakta. Bunun yerine boğaz bölgesini rahatlatmak için gargara ve pastil gibi lokal tedaviler uygulanabilir. Boğaz ağrısı çeken hastanın gıda ve içeceklerine dikkat etmesi gerekir. Hastanın su alımını fazla tutması gerekmektedir. Bağışıklık sistemini teşvik etmek için vitamin bakımından varlıklı ilaçlar kullanılması gerekir.

Boğaz ağrısı çeken hasta bol bol değişken tüketmelidir. Sigara, kirli hava gibi boğazı tahriş edebilecek yerlerden uzakta durulması gerekmektedir. Tozlu ev ortamından keza alerji yönünden hem de hastalığı direkt etkileme yönünden zararlıdır. Tüketilen içeceğin fazla sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekmektedir. Boğazı hafifletmek için evde kullanılacak gargara, pastil ve doğal bitki çayları da işe yaramaktadır. Yutulması basit olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Gece yatılacak ortamın çok kuru olmamasına uyarı edilmesi gerekmektedir.

Boğaz ağrısı gribin başlangıcıdır. Bağışıklık sisteminin düştüğünü gösterir. Boğazdaki çatallanmanın peşine grip bir durumdur. Boğaz ağrısı için doktora gitmeden önce evde uygulayabileceğiniz çare yöntemleri de mümkündür. Bunların başında da bağışıklık sistemimizi güçlendirecek, boğaz enfeksiyonlarını değil edecek doğal bitkisel çaylar gelir.

boğaz ağrısına çözüm

Boğaz ağrısı için evde neler yapılabilir?

*Sıvı tüketimi epeyce önemlidir. Sıvılar, balgamın ince tutulmasına ve kolay temizlenmesine asistan olur.

*Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Tuz boğazda oluşan enfeksiyonları yok edecektir. Bir bardak suya yarım çay kaşığı tuzlu koyun, gargara yapın, sonradan suyu tükürün. Bu sayede boğazınız temizlenecek ve balgamdan arınacaktır.

*Yutulması basit besinler seçim edin.

*C vitamini bakımından varlıklı besinleri tüketmeye itina gösterin. Bilhassa limon büyük bir antioksidandır.

*Acı biberin içinde yer alan “capsicum” maddesi ağrıyı hafifletmete ve iltihapla savaşmaya yardımcıdır. Bir bardak suya acı biber ya da acı biber sosu ekleyerek gargara yapabilirsiniz. Boğazınız yanacaktır fakat kısa süreli bu acı iyileşmenize tezgâhtar olacaktır.

*Benekli havalardan uzakta durun. Bulunduğunuz odayı sık sık havalandırın.

*Boğaz enfeksiyonlarınız geçene değin eğer sigara kullanıyorsanız bu dönemde kullanmayın.

*Tavuk suyu çorba da bu dönemde size çok büyük ilaç görevinde olacaktır.

*Yüksek ses ile konuşmaktan kaçının.

*Bal ve limon kullanın. Bal ve limonu karıştırarak fazla sıcak bir bardak suyun içine ekleyin. Bal boğazınızı kaplar ve yumuşatır, limon da balgamın azaltılmasına destek eder.

Boğaz ağrısı için bitkisel çözümler;

boğaz ağrısına ada çayı

Adaçayı

Soğuk algınlığı denilince akla birincil gelen bitki çaylarından biridir. Adaçayı boğazı yumuşatır. Eğer adaçayı kaynatılır, sirke katılır ve gargara yapılırsa diş eti iltihaplarına ve ağızdaki bir takım rahatsızlıklara iyi gelir. Adaçayı balgam söktürür. Vücudu ısıtarak terlemeye asistan olur. Bu faydaları yaşamak için adaçayını demleyerek tüketmemiz gerekir. Balla karışan adaçayının etkisi daha da fazla artar. Adaçayına, bir kaç damla limon ekleyip vücudunuza C vitamini desteği sağlayabilir ya da doğal bir antiseptik olan balla tatlandırabilirsiniz.

Adaçayını katiyen kaynatmamak gerekir. Yalnızca gargara yapılacağı zaman kaynatılabilir. Bronşit, öksürük, grip, nezle, mide ve bağırsak sorunlarında son derece faydalıdır.

Hazırlanışı;

2 nehir kaşığı adaçayı

1 bardak su

Çayı hazırlamak için 2 nehir kaşığı adaçayına 1 bardaklık kaynar su ekleyin ve 5 dakika dek demleyin. Eğer çayı çok kaynatırsanız tadı acıyabilir. Dilerseniz bal ve tarçın ile tatlandırabilirsiniz.

boğaz ağrısına papatya çayı

Papatya Çayı

Rahatlatıcı etkiye sahip olan papatya çayı boğaz ağrısını da hafifletici özelliktedir. Uyku getiren bu bitkinin özellikle çalışırken içilmemesi gerekir. Bu yüzden çalışırken papatya çayını hazırlayıp soğuttuktan sonradan bir şişeye koyarak gargara suyu olarak gün boyu kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı;

2-3 tatlı kaşığı kuru papatya

1 bardak su

Bir su bardağına 2-3 tatlı kaşığı kuru papatyayı koyun ardından bir bardak kaynamış suyu üzerine ek edin ve 3 dakika demlenmeye bırakın. Süzgeçten geçirin ve dilerseniz bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz.

boğaz ağrısına meyan kökü

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü; boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan en eski tümör aralarında yer almaktadır. Meyan kökü sadece boğaz enfeksiyonu için yok ağız içi yaraları, mide ülseri, alerji ve viral enfeksiyonlar için etkin bir bitkidir. Bitkinin çayını sıcak olarak içebilir ya da soğumaya bıraktıktan sonra gün içinde 3-4 kez gargara suyu olarak kullanabilirsiniz.

Meyan kökü çayının fazla tüketimi tansiyonu yükseltebilir ve potasyumu düşürebilir. bu nedenle dikkatli kullanmanız, riske atmamak içinse gargara suyu olarak kullanmanız önerilir.

Hazırlanışı;

Bir Tutam meyan kökü

1,5 su bardağı su

Bir buçuk su bardağı suyun içerisinde meyan kökünü 3-5 dakika kaynatıp süzerek tüketebilirsiniz. Dilerseniz bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz.

boğaz ağrısına okaliptus

Okaliptüs Çayı

Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini rahatlatmak de oldukça popüler olarak kullanılan bir bitki olan okaliptüs, boğazı yatıştırırken bronşit ve sinüzit ağrılarını da hafifletir. Bitkiyi çay olarak hazırlayabilir ya da kaynar suya 2-3 kaşık okaliptüs attıktan daha sonra buharını soluyarak burnunuzu, sinüslerinizi açabilirsiniz. Okaliptüs çayı da soğutulduktan sonradan gargara suyu olarak kullanılabilir.

Hazırlanışı;

5 adet okaliptüs yaprağı

2 kadeh su

2 kadeh su kaynatılır ve kaynayan suyun içine okaliptüs yaprakları atılarak 5 dakika bu şekilde okaliptüs demlenir.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 04:33

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam