Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviBoğaz Ağrıları İçin Doğal Gargara Tarifi

Boğaz Ağrıları İçin Doğal Gargara Tarifi

Kış aylarından dolayı yaşanan boğaz ağrıları oluşabilmektedir. Mevsimsel olarak etkilen vücut boğaz ağrısı ile kendini göstermesi gözlenmektedir.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Boğaz ağrısı, vücudun virüs ve bakterilere karşı tepkilerine karşı ortaya çıkar. Boğaz ağrılarının ilk günlerinde yapılan doğal yöntemler sayesinde ilerlemesini önlenmesi mümkün olabilir. Yapılan doğal yöntem gargaraları ile boğaz ağrısını hafiflemesini sağlanır. Boğaz ağrıları için doğal gargara tarifi ile kolaylıkla evde yapılarak kullanılması mümkündür. Bu yazıda, bademcikleri şişen ve şiddetli ağrı yaşayan herkese doğal çözümler önereceğiz.

Boğaz Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı, özellikle kış aylarında solunum yollarından kaynaklı enfeksiyonlarının artması ile kendini göstermektedir. Boğazda bulunan virüs ve bakteriler ile meydana gelen durum ilerleme durumunda daha ağrılı ve ciddi belirtiler göstermektedir. Boğazın arka kısmına ilerlemesi ile acı ve yanma durumları görülebilmektedir. Boğaz ağrısı, hafif şekilde veya şiddetli olarak ortaya çıkar. Boğaz ağrısı hafif gıcıklanma durumunda evde doğal yöntemlerle ilerlemesi engellenebilmektedir. Yapılan pek çok ürünlerle boğaz ağrısı için doğal gargara tarifi uygulanması mümkün olmaktadır.

Şiddetli Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Boğaz ağrısı, erken dönemde fark edilmesi ile doğal yöntemler sayesinde olumlu sonuç alınmaktadır. Yutkunmada problem, boğazda şişkinlik, ağrı, acı ve yanma gibi belirtiler şiddetli boğaz ağrılarının belirtileri arasındadır. Bu boğaz ağrılarının nedeni olarak virüs ve bakterilerin bulaşması ile ortaya çıkabilmektedir. Virüs kaynaklı enfeksiyonların şiddetli boğaz ağrısı, öksürük gibi belirtilere yol açmaktadır. Bunlara neden olarak burun tıkanıklığı, boğazda kuruluk ve sesin derinden gelme gibi durumlar görülebilmektedir.

Doğal Yöntemlerle Tedavi

Boğaz ağrısı yaşayan bireyler tuzlu su gargarasını deneyebilirler. Bir bardak suya bir çay kaşığı kadar tuz ilavesi ve sonrasında yapılan gargara boğaz ağrısına oldukça iyi gelir. Bir diğer doğal yöntem de zeytinyağıdır. Zeytinyağı 1 tatlı kaşığı içildiğinde boğazı önemli ölçüde rahatlatır. Bu açıdan kahvaltılarda veya akşam yatmadan zeytinyağı tüketilmelidir. Papatya çayı tüketildiğinde bademcik şişmesine oldukça iyi gelir. Aktarlardan temin edilecek papatya çayını günde 2-3 kez içerek boğazda oluşan yanma hissinden kurtulmak mümkündür. Ayrıca, bal ve zencefil karışımı da önerilen diğer bir doğal yöntemdir. Bir tatlı kaşığı balın içerisine konulacak zencefil tüketimi çok rahatlatıcıdır.

Diğer doğal yöntemler aşağıdadır:

  • Sarı kantaron,
  • Kekik suyu,
  • Nane çayı,
  • Ihlamur olarak belirtilebilir.

Bu yöntemleri uygulayan herkes kısa sürede boğaz ağrısından kısa sürede kurtulur. Ayrıca bu belirtilerin uzun ve ağrılı olması halinde doktora başvuru yapılmalıdır.

Boğaz Ağrısının Hamileler ve Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Her çocuk dondurma, soğuk su gibi içecek ve yiyecekleri tükettikten sonra boğaz ağrısı yaşayabilir. Ayrıca parkta, sokakta sıklıkla vakit geçiren çocuklar doğal olarak boğazına bakteri alabilir ve bademcikleri şişer. Bu açıdan mutlaka zeytinyağı tüketimini çocuklar için özendirmeli ve çok soğuk ya da sıcak yiyecek-içeceklerden çocukları uzak tutmalıdır. Hamileler de bu dönemde bağışıklık sorunu yaşadıkları için boğaz ağrıları yaşayabilir. Hamileler bu hastalıktan kurtulmak için doğal kürleri uygulamalıdır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözümler

Bu Konular İlginizi Çekebilir!