Ana SayfaSağlıkDoktorlar Uyardı! Sivrisinek Isırığından Sonra Mutlaka Bunu Yapın!

Doktorlar Uyardı! Sivrisinek Isırığından Sonra Mutlaka Bunu Yapın!

Yaz aylarının başlaması ile birlikte sivrisinek ve böcek ısırıkları da hayatımızı zehir ediyor. Isırıklar zararsız olsada yarattığı kaşıntı rahatsız ediyor.

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yaz ayının gelmesiyle beraber bir çok sinek gün yüzüne çıkıyor. Yaz aylarında en çok görülen türlerin başında sivrisinekler gelir. Özellikle soktuğu yerde şiddetli kaşıntılar hatta alerjisi olanlarda ısırdığı bölgede şişlikler meydana gelir.

Aslında sivrisinek ısırığını çoğu insan önemsemez ve bu konuda önlem almaz.
Yaz aylarının başlaması ile birlikte sivrisinek ve böcek ısırıkları da hayatımızı zehir ediyor. Isırıklar zararsız bile olsa yarattığı kaşıntı etkisi insanı canından bezdiriyor. Sivrisinek ısırığının etkisini azaltmak için yapılması gereken bazı yöntemler de mevcut.

Peki sivrisine ısırığına ne iyi gelir?

Sivrisinek ısırığının acısını ve kaşıntısını evde kolaylıkla yok edebilirsiniz…

İşte sivrisinek ısırığını geçiren doğal tedavi yöntemleri…

Buz

Kaşıntı ve kızarıklığı hafifletmenin en etkili yollarından biri bölgeye 10 dakikalık soğuk kompres uygulamaktır.

Elma sirkesi

Sirke doğal bir antiseptik ve antifungaldır. Özellikle elma sirkesi, diğer sirke türlerine göre daha fazla enzim içerir, bu da cildin iyileşmesine yardımcı olur. Pamuğa damlatarak elma sirkesini ısırıklara uygulayabilirsiniz. Su ile karbonat da benzer bir çözüm olabilir. Limon suyunu da kaşıntılı bölgeye sürerek rahatlama sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemler böcek ısırığında ciltte açık yara oluşmadığı hallerde kullanılabilir.

Diş macunu

Sivrisinek ısırığına bir parça diş macunu sürerseniz kaşıntısı geçer ve şişkinliğini alır.

Fesleğen, tuz ve soğan
Fesleğen, tuz ve soğan gibi baharatlar iltihaplı cildinizi sakinleştirebilir. Tuz nemi çeker ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Birkaç fesleğen yaprağı havanda ezin, ezilmiş yaprakları ısırıkların üzerine sürün ve sonucunu görün. Son olarak, biraz şişlik ve ısırıklardan kurtulmak için yemek pişirmek üzere doğranan soğanlardan bazılarını kullanabilirsiniz. Soğanların anti-inflamatuar gücü biliniyor. Soğanlar, histaminler dahil çeşitli enflamatuar ajanlarla savaşan flavonoid içerir.

Bal

Bal antibakteriyel etkiye sahiptir. Isırığın üzerine bir miktar sürdüğünüzde kaşıntının geçmesi uzun sürmeyecektir.

Çay torbaları

Soğutulmuş poşet çay torbaları şişkinliği alır ve ısırığın olduğu bölgenin nemlenmesini ve kaşıntının geçmesini sağlar.

Alerji Tedavi Edilir mi?

Alerji, vücudun kendi immun sisteminin aşırı çalışması ile oluşan bir hastalıktır. Neye bağlı olduğu tespit edilebilen alerji için, en temel tedavi yöntemi etkenden uzak durmaktır. Hastaların alerji tipi deri prick testi denilen alerji testleri ile tespit edilip, kan tahlilleri ile düzeyleri belirlenir. Alerji ömür boyu uykuda tutulabilir. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal cevapladı.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!