Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviLimon Kabuğunu Çöpe Atmayın Meğer O Hastalığa Dermanmış!

Limon Kabuğunu Çöpe Atmayın Meğer O Hastalığa Dermanmış!

Limon Kabuğunu Çöpe Atmayın Meğer O Hastalığa Dermanmış!

Doğal Bilgiler
Doğal Bilgiler
Youtube Kanalı

Yazar İçerikleri

Başta C vitamini olmak üzere sağlık açısından son derece faydalı olan limonu genellikle suyunu sıkıp atıyoruz. Peki ya sizlere o attığınız limon kabuklarının sıktığınız suyundan 7 kat daha faydalı olduğunu söylesek. Maalesef üzüleceğinizi biliyoruz ama limonun en faydalı kısmını şimdiye kadar çöpe attınız. Oysa onunla limon çayı yapıp içebilir, Temizlik yapabilir hatta cildinizi güzelleştirebilirdiniz. Neyse ki bundan sonrası için geç kalınmış değil şimdi sizlere limon kabuğunun faydalarını sıralayacağım. Bakın bakalım şimdiye kadar çöpe atılan o limon kabukları insan sağlığına ne kadar faydalıymış.

Limon Kabuğunu Çöpe Atmayın Meğer O Hastalığa Dermanmış!

Böbrek taşlarını eritmeye yardımcı oluyor ve kireçlenmeyi önlüyor: Böbreklerinizde kalsiyum oksalat taşı varsa ya da geçmişte olduysa limonata içmek sizlere iyi gelir. Limonatayı yaparken limon kabuklarını rendeleyerek içine atmayı unutmayın.

Diş etlerini güçlendiriyor: Limon kabuğu, C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir tür kanamalı diş eti hastalığı olarak bilinen skorbüt hastalığının oluşumunu engelliyor. Limonda ve kabuğunda bulunan C vitamini sayesinde skorbüt oluşmuyor.

Karaciğerlerde yağlanmayı azaltıyor: Limon kabuğu içerdiği pektin, esansiyel yağlar sayesinde kolesterol seviyesini, trigliserid düzeylerini, karaciğer yağlarını azaltıyor.

Bağırsakları koruyor: Limon kabuğunda mevcut olan diyet lifi, bağırsak fonksiyonlarını ve bağırsak sağılığını koruyor. Ayrıca limon kabuğunun içerdiği pektin, kabızlığın önlenmesine de fayda sağlıyor.
Hücre hasarını önlüyor: İçerisindeki yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde hücrelerde hasar oluşturan serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. Ayrıca limon kabuğu antioksidan özellik gösteren yüksek c vitamini kapasitesi sayesinde DNA hasarını önlüyor.

Damar sağlığını koruyor: Limon kabuğunda bulunan flavonoidler sayesinde damar yapısını korur ve pıhtılaşma riskini azaltır. Yüksek c vitamini sayesinde kroner arter hastalığını azaltır.

Zencefil Elma ve Limon Karışımı ile Toksinlerden Kurtulun!

Hangi Bitki Çayı Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Bu Konular İlginizi Çekebilir!