Ana SayfaSağlıkAğız ve Diş Sağlığı1 Günde Uçuk Hemen Nasıl Geçer?

1 Günde Uçuk Hemen Nasıl Geçer?

Günlük hayatta yeme içme, konuşmanızdan alıkoyan uçuk yaralarından kurtulmak istiyorsanız ve 1 günde uçuk hemen nasıl geçer? Sorusunun...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Uçuk çoğu zaman dudak çevresinde, burunda veya çene kısmında kendini gösteren ağrılı bir salgın türüdür. Çıkan kişide büyük rahatsızlık yaratan ve sancılı olarak etkisini hissettiren uçuk, bazı durumlarda kişinin konuşması ve hatta yemek yemesini dahi engelleyebilmektedir. Sıkıntı yaratan ve günlük hayatta yeme içme, konuşmanızdan alıkoyan uçuk yaralarından kurtulmak istiyorsanız ve 1 günde uçuk hemen nasıl geçer? Sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı doğal tedavi yolları bulunur. İşte uçuk neden olur, nasıl geçer sorusunun cevabı.

Uçuk Neden Olur?

Uçuğun çıkmasında etkili olan en temel sebep herpes virüsüdür. Eğer uçuk yarası kuru bir vaziyetteyse ve kabukluysa bulaşıcı olmadığı anlamına gelir. Fakat uçuk yarası geçmiyorsa ve yaralar ilerliyorsa ve sıvı bir iltihap akıntısı söz konusuysa uçuk bulaşıcı olmaya müsaittir. Uçuğa sebep olan herpes virüsü cilde yapılan her türlü temas sonucunda yayılabilir. Diğer yandan cinsel ilişkide oral seks sırasında uçuk, ağzın içerisinde yayılım göstermesine sebep olan bir etkendir. Aynı zamanda uçuk yaraları; hormonal değişiklikler, duygusal açıdan yaşanan stres, yorgunluk, ateş, güneşte çok kalma ya da cilt travmsı gibi durumlarda herpes virüsü tekrar etkinleşerek oluşabilmektedir.

1 Günde Uçuğu Geçirme Yöntemleri

Uçuğu hemen geçirmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz pratik yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden biri el temizleyici jel yardımıyla uçuk tedavi yöntemidir. Virüs ve bakterileri yok etmenin en dezenfektan yöntemidir. Uçuk yaralarını hızlıca geçirmeye yarayan temizleyici jeli, pamuk yardımı ile uçuğa uygulamalısınız. Bunu günde en az 2 kez yaparak uçuk yaraları geçene dek uygulayabilirsiniz. Nane yağı da ağrıya sebep olan virüslerin üstesinde gelecektir. Antiviral bileşenleri bulunan nane yağını, uçuklu bölgeyi ılık su yardımıyla temizledikten sonra kulak çubuğuna birkaç damla damlatıp sürmeniz etkili olacaktır. Diğer bir etkili yöntem ise, buz sıkıştırmadır. Havlu veya pamuklu bezin içerisine koyacağınız buz küplerini uçuklu bölgeye kompres yaparak iltihaplanma ve kaşıntıyı önleyebilir ve uçuk yaralarının geçmesini sağlayabilirsiniz.

Uçuğu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Uçuğu önlemek için bazı önlemler almak gerekir. Ağız, burun ya da çene kısımlarında vücudunuzda uçuk yaraları oluşmaması için daha önce uçukla temas edilen havlular, kişisel bakım malzemeleri veya diş fırçaları kullanılmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü bu ürünlere büyük olasılıkla virüs yayılmıştır ve de kullanılırlarsa tekrar uçuk çıkmasına zemin hazırlayabilirler. Aynı şekilde çatal, kaşık, bıçak gibi yemek esnasında ağzınızla temas edecek olan malzemeleri de temizlemek ve steril hale getirmek diğer önemli unsurdur. Bu açıdan virüs ve bakterilerden uzak kalmak için ellerinizi temizleme jeli ile temizleye özen gösterin.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!