Ana SayfaYaşamFaydalı BilgilerVişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Vişne lekesi nasıl çıkar? Lekenin nerede olduğu önemlidir. Kıyafet veya ev eşyalarında olabilir.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yaz meyveleri arasında yer alan vişne lekesi anında müdahale edilmezse kalıcı leke bırakabilir. Özellikle beyaz renkli kıyafetlerde kötü bir iz oluşmasına neden olur. Vişne lekesi nasıl çıkar? Lekenin nerede olduğu önemlidir. Kıyafet veya ev eşyalarında olabilir. Kıyafette oluşan vişne suyu lekesi daha kolay çıkarken ev eşyalarında olan leke sizi biraz zorlayabilir. Koltuk veya halıda oluşan lekeye ağartıcı kullanmayın, aksi halde kumaşın tahriş ettiği için geri dönüşü olmayan izlere neden olabilir.

Kıyafete Dökülen Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetin hangi bölgesine döküldüyse o bölgeyi derin bir kaba alın ve üzerine sıcak su dökün. Kullandığınız çamaşır deterjanını bir kaba alın ve üzerine elma sirkesi dökün, daha sonra bu karışımı lekeli olan bölgeye dökün ve ardından çamaşır makinenizin kısa yıkama programında yıkayın. Leke oluştuktan sonra hemen müdahale ederseniz lekenin çıktığını göreceksiniz.

Ev Eşyalarından Vişne Lekesi Nasıl Çıkar

Vişne lekesi sadece kıyafetlerde olmaz. Bazen halıya veya koltuklara da dökülebilir. Koltuğa dökülen vişne suyu lekesine hemen müdahale edin. Leke olan bölgeye biraz sıcak su dökün ve ardından tuz dökün. Biraz bekledikten sonra üzerine alkol veya limon suyu dökün ve ovun. Eğer evinizde halı yıkama kullanıyorsanız bu sulu karışımı koltuktan çektirin. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

Kurumuş Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar

Kıyafet veya ev eşyasına dökülen vişne suyuna hemen müdahale edemediyseniz bu lekeyi çıkarmak için biraz uğraşmanız gerekecektir. Öncelikle leke üzerine sıcağa yakın ılık su dökün ve biraz bekleyin. Bu işlem lekenin yumuşamasını ve daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Evde kullandığınız çamaşır deterjanınızı derin bir kaba alın ve üzerine az miktarda sıcak su ekleyin. Daha sonra bu karışımı lekeli olan bölgenin üzerine dökün ve yaklaşık 20 dakika bekleyin. Leke kıyafette ise çamaşır makinesine atın ve yıkayın. Eğer leke ev eşyasında ise bu karışımı leke üzerine döktükten sonra bir bez yardımıyla iyice ovun ve fazla deterjanı bir bez yardımıyla alın. Ardından biraz daha sıcak su dökerek bekleyin ve ıslaklığı bir bez yardımıyla emdirin.