Ana SayfaSağlıkKişisel GelişimKişisel Gelişimle Birlikte Güzel Gelişmeler

Kişisel Gelişimle Birlikte Güzel Gelişmeler

Kişisel gelişim; bireyin doğduğu andan itibaren olan yetenek ve özelliklerini daha yüksek standartta güzel bir yaşam için ilerletip kendinde gelişme sağlamasıdır.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kişisel gelişim; bireyin doğduğu andan itibaren olan yetenek ve özelliklerini daha yüksek standartta güzel bir yaşam için ilerletip kendinde gelişme sağlamasıdır.  Kişisel gelişim hemen her bireyin hayatında uygulaması gereken bir kuramdır.

Çünkü kişisel gelişim bireyi çoğu alanda olumlu bir şekilde etkiler. Özellikle insanın doğasındaki en önemli kavram olan özsaygıyı geliştirir ve bunu sağlamlaştırır. Toplum birlik ve beraberlik içinde yaşadığımız toprak parçası olmakla birlikte her açıdan farklı bireyleri içinde barındırır.

Farklı özellik ve kültürdeki bireylerin anlaşması için gerekli olan temel kavramların sağlanması aslında kişisel gelişim basamaklarından geçer. Bu basamakları tamamlayan her birey aslında tamamen bilinçli ve her açıdan kendini tamamlamış bireylerdir.

Kişisel Gelişim Neden Önemlidir?

Bireyler doğası gereği her zaman daha fazlasını ister. Daha fazla gezmek, daha fazla kazanmak, daha fazla harcamak… Kişisel gelişim bireyin aslında kendini tamamen tanımasını sağlar. Kendini tanıyan birey olumlu olumsuz özelliklerini tanır ve bunlardan gerekli dersleri çıkarıp hata oranını düşürür. Bu da daha güzel bir yaşam standartı seçeneğini sunar. Kişisel gelişimi önemli gören bireyler daima kendini ilerletmek ve geliştirmek için çaba sarf eder.

Kendi özsaygısını bilen bireyler boş işlerle vakit kaybetmektense kendini tanımaya zaman harcar. Eksikliklerini görür ve bunlar için çaba sarf eder. Eksikliklerini tamamlamaya çalışan bireyler sürekli aktif ve çalışır konumda oldukları için daima beyin gücünü kullanır. Kendini tanıyan birey diğer insanları da anlar ve onlarla psikolojik, sosyal açıdan destek sağlar. Bilinçli birey kendinden sonraki nesile de bu bilinci aktarır.

Kişisel Gelişim Adına 7 Adım!

1.ADIM: KENDİNİ TANIMA, TANIMLAMA.

2.ADIM: ÇEVRENİ VE DİĞER TOPLULUKLARI TANIMA, TANIMLAMA.

3.ADIM: FARKINDALIK ALGISINI GELİŞTİRME.

4.ADIM: HEDEFLER VE HEDEFLER İÇİN ÇİZİLEN YOL HARİTASI.

5.ADIM: KENDİNİ GELİŞTİRME, HER ALANDA BİLGİ SAHİBİ OLMA YOLLARI.

6.ADIM: ODAKLANMAK VE KENDİNE İNANMAK

7.ADIM: BİLGİNİN ERDEM OLDUĞUNUN BİLİNCİNDE HAREKET ETMEK.

Bu adımlar bir basamaktır. Ve basamakların sonunda ulaşılacak hedef paha biçilemeyecek kadar önemli bir güçtür. Kişisel gelişim her daim hayatı olumlu etkileyerek, güzelliklere kapı açar.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!