Ana SayfaGüzellikCilt BakımıDeniz Suyu Cilde Faydalı mıdır?

Deniz Suyu Cilde Faydalı mıdır?

Denizden faydalanmak isteyenler, deniz suyunun ciltlerine olumsuz etkisi olabileceğini düşünerek, deniz suyu cilde faydalı mıdır?

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Özellikle yaz aylarında denizden faydalanmak isteyenler, deniz suyunun ciltlerine olumsuz etkisi olabileceğini düşünerek, deniz suyu cilde faydalı mıdır? Sorusunu soruyorlar. Uzmanlar bu soruyu cevaplarken, deniz suyunun cilt üzerindeki faydalarını saymakla bitiremiyor. Cilt sağlığı için en masrafsız ve etkili bir fırsat olan deniz suyundan, mümkün olduğunca fazla yararlanılması tavsiye ediliyor.

Deniz Suyunda Şifa Var

Deniz suyunun içeriği sadece faydalı değil, aynı zamanda şifalı olarak da kabul ediliyor. Özellikle içeriğinde bulunan bol miktarda potasyum klorürün cilt için şifa kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Potasyum klorür cilde eski esnekliğini kazandırırken, pürüzsüz ve daha sağlıklı bir cilt yüzeyi sağlamaktadır. Bu nedenle de bir çok ünlü kozmetik firması, cilt bakımı ürünlerinde mutlaka deniz suyunu da kullanmaktadır. Potasyum klorürün yanı sıra, deniz suyunun içinde faydalı 90’ın üzerinde mineral bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deniz suyundan cilt için birçok serumun da yapıldığı bilinmektedir.

Deniz Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Deniz suyu cilt için tam anlamı ile bir tedavi işlevi görmektedir. Cilt sağlığı için bilinen belli başlı faydaları şunlardır:

  1. İçeriğinde bulunan hidrat ve magnezyum mineralleri, cilde parlaklık vermekte ve daha sağlıklı ve genç bir görünüm sağlamaktadır.
  2. Sivilcelerin daha çabuk kuruyarak yok olmasını sağlar,
  3. Cilt yüzeyinin nerede ise tamamen yenilenmesini sağlar.
  4. Yüz bölgesinde bulunan siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur.
  5. Ciltteki tüm gözeneklerin açılmasını sağlar
  6. Saç derisine nüfuz ederek kepeklenmeyi önler
  7. Mantar, mikrop ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur.
  8. İsilik, kurdeşen ve egzamanın tedavisini hızlandırır, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  9. Pişik tedavisinde oldukça etkili olmaktadır ve alerjik nedenli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olur.

Diğer Hususlar

Deniz suyunun cilt için faydalarından tam olarak faydalanılabilmesi için, temiz suların tercih edilmesi gerekiyor. Ayrıca birçok araştırmada, deniz suyu insanların kanına benzerlik olarak en yakın sıvı olduğu kabul ediliyor. Özellikle stres gibi birçok psikolojik soruna da şifa olduğundan, bu sorunların giderilmesi ile cilt sorunlarının da azaldığı tespit edilmiştir. Deniz suyunun cildi soyma özelliğinin, yaşlanma belirtilerini azalttığı ve bunun için de güneşin de etkisinin beraber olması gerektiği belirtiliyor.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!