Ana SayfaYaşamKadınların Gün Yaparken Koyduğu Para

Kadınların Gün Yaparken Koyduğu Para

Ayda bir yapılan bu toplantılarda kadın bu mevlayı karşılayamayacak hale geldi. O yüzden son yıllarda gram altın ya da hepsinin verdiği belirli bir parayla bu karşılanıyor.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

21. yüzyıla gelmeden önce Türkiye’de çalışan kadın oldukça azdı. Kadınların genel görevi evle işleri yapmak, çocukların sorumluluğunun büyük bir kısmını üstlenmek vardı. Tabi ki hayatları sadece ev çocuk ve koca değildi. Komşuluk ilişkileri şu zamana göre daha sıkıydı ve genelde kadınlar haftada bir toplanırdı. Bu haftada bir toplanmalar herhangi birinin evinde kekler börekler ve dedikodular eşliğinde kadınların biraz eğlendikleri kendi aralarında sohbeti derinleştirdikleri toplantılardı. İşte bu toplantılara da gün adı verilirdi.

Gün Adı Verilen Bu Toplanma Günlerinde Genel Olarak Yapılanlar

Bütün evin sorumluluğunun kadına yüklenmesi kadının sadece yemek yapan çocuk bakan hatta kocasıyla bile çocuğu gibi ilgilenen bir insana dönüşmesini bir nebze azaltan kendine ve arkadaşlarına ayırdığı birkaç saat rahatlama seansı bile denebilir bu günler için. Bu gün denen olayda kadınlar biraz müzik açar oynar, çay ve kek eşliğinde sohbet eder ancak sadece bu olaylarla kalmazlar. Altın ya da bir miktar parayla bir para biriktirme olayına da dönüşmüştür.

Günde Ortaya Konan Para

Günler haftada bir veya ayda bir olabilir. Genelde herkes ev sahibine bir çeyrek altın verir. Ancak son yıllarda altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte her hafta bu kadar yüksek maliyeti karşılayamayabilir hale gelindi. Ayda bir yapılan bu toplantılarda kadın bu mevlayı karşılayamayacak hale geldi. O yüzden son yıllarda gram altın ya da hepsinin verdiği belirli bir parayla bu karşılanıyor. Ya belirli bir para miktarı belirleyip o şekilde topluyorlar ya da hepsinin verdiği parayı  çeyrek altına dönüştürüp ev sahibine veriyorlar.

Yıllar İçinde Değişen Gün Kültürü

Son yıllarda komşuluk oldukça azaldı ve insanlar karşı komşusunu bile tanımamaya başladı. Böylece ortaya koy olan bir gün anlayışı da aynı oranda tabi olarak azaldı. Tabi ki gün olayının azalması kadınların son yıllarda çalışma oranlarının artmasıyla birlikte de azalmıştır. İşte gününün oldukça önemli bir kısmını geçiren kadının böyle bir toplantıya zamanı kalmayabilir ancak günümüzde bazı insanlar toplanma olayına girmeden de para toplayıp bu şekilde de bir birikim sağlayabiliyor. Burada da ortaya konan belirli para oluyor ancak insanlar birinin evinde toplanmıyor.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!