Ana SayfaYaşamKimdir?Eşref Kolçak Kimdir? Hayatı, Filmleri, Ölümü

Eşref Kolçak Kimdir? Hayatı, Filmleri, Ölümü

Ünlü Yeşilçam sanatçısı Eşref Kolçak’ın hayatını konu alan yazıda; Eşref Kolçak kimdir? Hayatı nasıl geçmiştir? Ölüm sebebi nedir? Oynadığı filmler nelerdir? sorularına cevap verilmiştir.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Eşref Kolçak Kimdir?

Yeşilçam’ın en sevilen oyuncularından olan Eşref Kolçak; 27 Mayıs 2019, saat 17:00 civarlarında hayata gözlerini yumarak, sevenlerini yasa boğmuştur. Hayatı boyunca örnek bir kişilik sergileyen usta oyuncu, çok sayıda sinema filminde ve tiyatro oyununda görev almıştır. Filmleri ile kendinden sonraki sanatçılara ışık tutan Kolçak, kendisini rol model alan çok sayıda meslektaşa sahiptir. Eşref Kolçak’ı anlamak ve onu yaşatmak için onun hayatını yakından bilmek ve anlamak gerekmektedir.

eşref kolçak
eşref kolçak

Eşref Kolçak Hayatı

Eşref Kolçak, 1927 yılının Ocak ayının 28. gününde Erzurum’da Rus kökenli anne ile Türk bir babanın evladı olarak hayatına başladı. Babasının ismi Harun Kolçakoğlu iken; annesinin ismi ise Katya idi.

Eşref Kolçak, 1941 yılında yani 14 yaşında iken İstanbul’a yerleşerek Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nü başarı ile bitirdi. Lise eğitimi sırasında tesviye ve marangozluk ile ilgilendi.

18 yaşında iken Atilla Revü Operati’nde tiyatroya ilk adımını atan Eşref Kolçak, 1945 yılında Ses Tiyatrosu’na kabul edildi. 1947 yılına kadar daha çok figüran olarak görev alan usta sanatçı “Fedakar Ana” isimli sinema filminde Cahide Sonku ile rol alarak ilk profesyonel oyunculuk deneyimini tatmıştır. Melodram, Kahramanlık, Beş Kardeştiler, Bir Şoförün Gizli Defteri, Gece Kuşu, Namus Uğruna ve Düşman Yolları Kesti filmleri hayatı boyunca adından söz ettirdiği filmlerinin başında gelmektedir.

Sanat hayatından çekilerek Bursa’nın Gemlik ilçesine yerleşen sanatçı, profesyonel hayatı boyunca 200’e yakın film ve dizide rol almıştır.

Pop müzik sanatçısı Harun Kolçak’ın babası olan Eşref Kolçak; 2010 yılında eşi Özcan Kolçak’ı; 19 Temmuz 2017’de oğlunu kaybetmiştir. Oğlunun ölümünün ardından oldukça etkili bir konuşma yaparak, sanat camiasını hem eleştirmiş hem de gerçek dostluğa davet etmiştir.

Eşref Kolçak Filmleri

Türk sinemasına pek çok Eşref Kolçak Filmleri kazandırdı. İşte Eşref Kolçak Filmleri;

Gece KuşuEşref Kolçak’ın baş rol oynadığı Gece Kuşu, 1960 yapımı bir Türk filmidir. Filmin kadın başrol oyuncusu Belgin Doruk iken; Eşref Kolçak ise erkek baş rolünü canlandırmaktadır. Filmin ana konusu Ali ve Nesrin isimlerindeki iki çocukluk arkadaşıdır. Zengin kız, fakir oğlan konusunun incelikle işlendiği filmde, dram hüküm sürmektedir.

Korkusuz Kabadayı: 1963 yapımı Türk filmi olan Korkusuz Kabadayı’da Eşref Kolçak bir suç örgütü başkanı görevini üstlenmektedir. Filmdeki rolü ile o dönemin büyük hayran kitlesine ulaşan usta oyuncu, suçlu rolünü de ustalıkla oynamayı başarmıştır.

Namus Uğruna: Dram ağırlıklı olan 1960 yapımı Türk Filmi Namus Uğruna’da Eşref Kolçak, eşi tarafından kandırılan ve doyumsuzluğa yenik düşen bir eşi oynamaktadır. Film, çekildiği yılın ardından “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanmasını sağlayarak, film hayatının çok büyük bir ivme kazanmasına da aracı olmuştur.

Beş Kardeştiler: 1962 yapımı Türk filmi olan Beş Kardeştiler, Muhterem Nur, Ahmet Mekin, Ekrem Bora, Reha Yurdakul, Erol Taş ve Eşref Kolçak’ın rol aldığı, tam bir baş yapıttır. Dram ağırlıklı işlenen filmin konusu kan davası olan iki ailenin arasında geçen aşk ve intikam olayları çevresinde dönmektedir. Döneme damgasını vuran film, ünlüler geçidi olarak da nitelendirilmektedir.

Eşref Kolçak, 100lerce filmde ve dizide rol almıştır. Denizin Kanı, Çalıkuşu, Kanun Savaşçıları, Yuva, Köroğlu, Yağmur Beklerken, Polis, Rüyalara Gelin, Sahte Dünyalar, Çiçek Taksi, İntizar, Sırılsıklam, Kınalı Kar, Yalan Dünya ve Hayat Devam Ediyor gibi ekranların ilgi çeken dizilerinde görev almıştır.

Eşref Kolçak Ödülleri

Ekrem Kolçak, ilk büyük ödülü olan “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü Namus Uğruna isimli dram filminde oynadığı koca karakteri ile kazanmıştır. (1961 –  Türk Filmleri Yarışması)

Sanatçının en büyük ikinci ödülü olan “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülü ise Güle Güle filmi ile gelmiştir. (2000 – Antalya Altın Portakal Film Festivali)

Sanatçının son büyük ödülü ise Altın Portakal Film Festivali’nde aldığı Yıldırım Önal Anı Ödülü olmuştur. (2003)

Eşref Kolçak Öldü mü?

Eşref Kolçak’ın ölümü; sanat camiasını yasa boğarken, ailenin son ferdinin de kaybedilmesi, aile çevresi açısından da büyük bir acıya neden oldu. Eşi ve oğlunun ardından hayata gözlerini yuman ünlü sanatçı, 2019 yılının 27 Mayıs’ında saat 17 civarlarında hayatını kaybetmiştir. Sanatçının acı haberini ses sanatçısı ve yazar olan Onur Akay duyurmuştur.

Gemlik Devlet Hastanesi, yoğun bakım servisinde bir haftadan uzun bir süredir tedavi gören Eşref Kolçak, akciğerinde biriken sıvı nedeniyle hayata gözlerini yummuştur.

Eşref Kolçak Cenaze Töreni

Eşref Kolçak’ın cenazesi, 2017 yılında hayatını kaybeden oğlu Harun Kolçak’ın bulunduğu mezarlığa defnedilecektir. Daha önceki konuşmalarında yaptığı bir açıklamada, oğlunu, eşinin üzerine yaptırdığı kat mezara defnettiklerini ve kendi mezarının da eşi ve oğlunun hemen yanında daha önceden hazırlanan yerde olmasını istediğini belirtmişti.

Ünlü oyuncunun cenazesi, 28 Mayıs 2019 tarihinde ikindi sularında defnedilmesi planlanıyor.

Eşref Kolçak Vasiyeti

Eşref Kolçak, oğlu Harun Kolçak’ı eşi Özcan Kolçak’ın mezarının üzerine yaptırdığı kat mezarlığa defnetmiştir. Kendi vasiyetinde de yine kendisinin de eşi Özcan Kolçak’ın mezarının üstüne yapılacak yeni bir kat mezar şeklinde oluşturulmasını ve defnedilmesini istemiştir. Sanatçının isteği yerine getirilerek, Gemlikte yer alan aile mezarlığına defnedilmesi planlanmaktadır.

Meslektaşlarının Gözünden Eşref Kolçak

Hülya Koçyiğit: Eşref Kolçak ulu bir çınar, can bir ağabey idi. Ölümünün ardından büyük yasa uğrayan Koçyiğit, yakın zamanda görüşebildiklerine ve bolca vakit geçirebildiklerine şükretmektedir. Türk sinemasının büyük bir devini kaybettiklerini belirten Hülya Koçyiğit, çok büyük üzüntü içerisinde olduğunu belirtti.

Türk Sinemasının ünlü kadın oyuncularından bir diğeri olan Türkan Şoray, konuşmasında Eşref Kolçak’ın sanatçı kimliği üzerinde durmayı tercih etmiştir. Acısının büyük olduğunu ve sanatçının Türk sineması için büyük bir kayıp olduğunu belirtmiştir.

Fatma Girik: Eşref Kolçak kendisinin ustası niteliğindeydi. Onunla bir filmde oynama fikri ile dolup taşarken, çok küçük yaşlarda iken önce figüran olarak sonra da rol arkadaşı olarak bir arada bulunduklarını, usta oyuncuya büyük hayranlık duyduğunu belirtmiştir.

Filiz Akın: Eşref Kolçak’ı “Yaşayan Efsane” olarak tanımalamaktadır. Kendisinin ustası, sinemanın duayeni olduğunu belirttiği usta sanatçının ölümünün Türk sineması için büyük bir acı olduğunu belirten Akın, sanatçının çalışırken yani sette ölmek istediğini, belirttiğini dile getirmiştir.

Cüneyt Arkın: Eşrek Kolçak’ı duygusal bir kişilik ile tanımlamıştır. Kendisinden bahsederken “Çok duygusal bir ağabeydi” ifadesini kullanan usta sanatçı, Kolçak’ın acısını büyük bir şekilde hissettiğini dile getirmiştir. Gerektiği yerlerde ağlamaktan ve üzülmekten utanmayan ve gocunmayan bir yapıya sahip olduğunu belirttiği Eşref Kolçak için ,hassas bir ağabeydi, yorumunu yapmaktadır.

Perihan Savaş: Eşref Kolçak’ı tıpkı diğer sanatçılar gibi “ağabey” olarak tanımlamaktadır. Kendisi ile hoş sohbetleri paylaştıklarını belirten Savaş, Eşref Kolçak’ı kalbinde sakladığını belirten duygusal bir konuşma yapmıştır.

Eşref Kolçak Kimdir, isimli yazımızı beğendiyseniz, arkadaşlarnızla da paylaşarak, sanatçının hayatının daha bilinir hale gelmesini sağlayabilir; sanatçının sanat hayatını daha iyi bir şekilde tanıtabilirsiniz.

Eşref Kolçak ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilir, sevenleri ile ortak miras oluşturabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!