Ana SayfaGüzellikCilt BakımıCilt Temizliği için 5 Doğal Yöntem

Cilt Temizliği için 5 Doğal Yöntem

Cilt temizliği için kimyasal olmayan doğal yöntemler. Cilt temizliği işlemlerinde hangi adımlar uygulanmalıdır?

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Cilt temizliği, hemen herkes için oldukça önemli bir adımdır. Cilt temizliği cildi kusurlardan kurtarmak, arındırmak, temiz tutmak, hem sivilce, hem gözenek oluşumunu yok eder. İnce kırışıklıkları engelleyen cilt temizliği, oluşabilecek kırışıklıkların da önüne geçer ve geciktirir. Peki, cilt temizliği için 5 doğal yöntem nedir? Cilt temizliği sırasında hangi aşamalar uygulanmalıdır?

Cilt Temizliği Aşamaları Nelerdir?

cilt temizliği
cilt temizliği

Cilt gün boyu; makyaj yapılsa da yapılmasa da kir ve toza maruz kalır. Üstelik bu kir ve toz yalnızca şehir yaşamından kaynaklanmaz. Tüm gün evde olsak bile, cilt bariyeri yarı geçirgen özelliği taşıdığı için, bu tip sorunlarla karşılaşılmaktadır. Cilt arındırma adımlarından ilki her daim temizlemektir.

Cildiniz kuru, karma ya da yağlı yapıda olabilir ve temizliğe ihtiyaç duymadığınızı düşünebilirsiniz. Ancak gözenekler çok hassas yapıda oldukları için, kir ve yağ ile hızlıca dolmaktadır. Üstelik bu kir ya da komedon oluşumu vücut tarafından da gerçekleşmektedir. Yani temizlik adımı, hiç aksatılmaması gereken bir rutindir.

Cilt temizliğinde kullanılacak ürünlerin kimyasal içeriklere sahip olmaması cilt sağlığınız için önemlidir.

Cilt temizliği aşamasında;

Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağları tercih edebilirsiniz. Cildiniz çok yağlıysa ve hemen her ürünün gözeneklerinizi tıkadığını düşünüyorsanız, daha hafif yapıda olan; soğuk sıkım ve baz yağları tercih edebilirsiniz. Üstelik bu baz yağların içerisine damlatacağınız birkaç damla uçucu yağ ile, eşsiz cilt temizleme ürününüzü dahi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kuşburnu çekirdeği ve üzüm yağı, cilt için kullanılması önerilen baz yağlardandır. Bu yağları, sıvı kastil sabunlara ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Cilt Temizliğinde Doğal Yöntemler

Cilt, uygun bir temizleme ürünüyle kirden ve tıkanmış gözeneklerden arındıktan sonra; bir başka arındırma aşamasına geçilir. Bu noktada devreye doğal içerikli tonikler girmektedir. Hassas olmayan ciltler için, sodayı tonik olarak kullanmak önerilmektedir. Üstelik sodayı, buz kalıplarına döküp dondurarak da kullanabilirsiniz. Hassas cilde sahip olanların ise imdadına, bitki suları yetişiyor. Tümüyle doğal içerikleri olan mersin suyu, lavanta suyu, ıtır suyu ve gül suyunu cilt temizliği için kullanabilirsiniz.

Cilt Temizliğinde ve Nemlendirmede Yağlar

Temizlik ve tonik işlemlerinin ardından cilt, az bir miktarda da olsa su kaybına uğramaktadır. Cilde, kaybettiği nemini geri kazandırmak için; cadı fındığı yağı düzenli bir biçimde uygulanabilir. Yine soğuk sıkım olmasına özen göstererek tüm baz yağları ihtiyaca yönelik olarak tercih edebilirsiniz. Haftada bir gün; çilek ya da türk kahvesi gibi tanecikleri olan ürünlerle peeling işlemi yapabilir ve cildinizdeki ölü deriden kurtulabilirsiniz. Üstelik bu temizleme ve arındırma işleminde hiçbir kimyasal ürün kullanmanıza gerek yoktur. Peeling işleminin ardından maske uygulaması için, Aleo Vera kullanabilirsiniz. Aleo Vera bitkisi, cildiniz için içeriği bakımından en zengin bitkilerdendir. Cilt temizliği işleminin ardından haftada bir kez olmak kaydıyla kullanabilirsiniz. Tümüyle doğal içeriğe sahip olan Aleo Vera cildinizi hem yatıştıracak, hem besleyecek, hem de sıkılaştıracaktır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!