Ana SayfaSağlıkKişisel GelişimKişisel Gelişim İşiyle Uğraşan Kurumlar

Kişisel Gelişim İşiyle Uğraşan Kurumlar

Kişisel gelişim programıyla uğraşan kurumlar kişilerin mutlu, farkındalık kazanması ve yaşamın her alanında daha verimli ve yaratıcı düşünceleri açığa çıkarmayı hedefler.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Belirlediği hedeflere ise ulaşmanın yolu farklılık yaratmaktan geçer. Bu kişisel gelişim iş ile eğitim veren kurumlar, bünyesinde barındırdığı belli bir mertebeye ulaşmış kişilerin yaşama dair gerçek olaylar anlatılmaktadır.

Bireyin kendinde değiştirmek istediği özellikler varsa bunu rol egzersizleri ile belirgin hâle kılmak çatışmaları çözebilmesine katkıda bulunur. Rol egzersizleri buna bağlı olarak kişinin olumlu ve olumsuz özelliklerinin görülmesini sağlamaktadır. Ayrıca empati kavramını aşılayarak “karşılıklı olarak birbirini anlama” durumu etkin kılabilmektedir. Eğitimciler, katılımcılara ihtiyaçları doğrultusunda plan hazırlamak kişiyi daha doğru ve etkili bir sonuca götürecektir.

Bu dönemde kişisel gelişimin popüler olması ve insanların bu alana doğru yönelmesi bu alanda eğitim veren kurumlarına çoğalmasına neden olmuştur. Birçok kurum kişisel gelişim işiyle uğraşmaktadır ve  farklı farklı programlarla kişilerin engellerini aşarak, potansiyellerini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır.

Öfkeyi Yönetebilmek

Öfke, her insanın belli zaman dilimlerinde başa çıkmakta zorlandığı bir duygu olabilmektedir. Bu da istenmeyen sonuçları doğurabilmektedir. Bunu en aza indirgemek için öncelikle öfkeyi tanımlamak, kabul edilmesi ve doğru bir şekilde izah edilmesi gerekmektedir. Bunun olabilmesi için katılımcıların öfkeye ait farkındalıkların ve becerilerin kazandırılması hedeflenir.

Etkin Beden Dili

Beden dili kişisel gelişimin içerisinde olmazsa olmazdır. Birey kendini ifade ederken farkında olmadan yanlış bir şekilde kullanabilir. Bu yüzden hem kendi öz güvenimizi arttırmak hem de karşı tarafa bunu iletmek önemlidir. Ses tonu, yürüyüş tarzı, oturuş, mesafe, jest ve mimiklerle egzersizler yaparak daha etkili bir şekilde anlatılabilir.

İletişim Becerileri

İletişim kişiler arası beceriyi sağlayan bir araçtır. Çalıştığımız yerde, aile içinde veya arkadaş gruplarında sürekli iletişim halindeyiz. Ve bunu doğru bir şekilde kullanabilmek önemlidir. Ancak farkında olmadan birçok iletişim hatası yapabiliyoruz. Amaç, kişilik özelliklerimizi tanımak, güçlü ve zayıf yönleri belirlemek ve ona göre bir iletişim biçimi yaratmak gerekir. Ne kadar ideal iletişim yöntemlerini bilirsek farklı kişilik özelliklerine sahip insanları anlayabilmek ve kolay iletişim kurabilme becerimiz artacaktır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!