Ana SayfaYaşamFaydalı BilgilerBuzdolabından Uzak Tutmanız Gereken Besinler

Buzdolabından Uzak Tutmanız Gereken Besinler

Son dönemlerde birçok insanın bilinçlenmesi ile birlikte beslenme konusunda kişiler artık daha dikkatli davranıyor.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Son dönemlerde birçok insanın bilinçlenmesi ile birlikte beslenme konusunda kişiler artık daha dikkatli davranıyor. Yedikleri birçok besin kaynağını dikkatle tüketen kişiler, aynı zamanda yediği gıdaların nasıl saklanması gerektiği konusunda da bir o kadar dikkatli davranıyor. Diğer bir yandan meyve ve sebze açısından bereketli bir bölge olan ülkemizde, meyve sebzelerden hangilerinin nasıl saklanması gerektiği konusunda bilgi sahibi kişi sayısı oldukça az. İşte buzdolabından uzak tutmanız gereken besinler;

Domates

Buzdolabında saklanmaması gereken son sebzelerde birisi domatestir. Isı ve sıcaklık farkları domatesin orjinal formunu yitirmesine neden oluyor. Bu neden ile domatesi buzdolabı gibi sıcaklık ve sının düştüğü ortamlarda saklamak doğru bilinen yanlışlar arasında yer alıyor. Buzdolabı içerisinde saklanan domatesler zaman içerisinde hem tadını yitirmekte hem de içerdiği sağlık açısından yararlı mineral ve vitaminleri kaybetmekte ve yapısını kaybetmektedir. Oda sıcaklığında herhangi bir mutfak rafında saklanan domatesler ise buzdolabında saklanan domateslerin aksine formunu korumakla birlikte daha taze ve daha uzun süre dayanabiliyor. Üstelik oda sıcaklığında dalından kopartılarak saklanan domates ilk günler aroma salgılayacağından daha lezzetli oluyor.

Kavun ve Karpuz

Kesmediğiniz, bütün halinde bulunan karpuz ya da kavunu hiçbir şekilde buzdolabında saklamayın. Bu iki yaz meyvesi oda sıcaklığından dışarıda saklanması gereken meyveler olup, aynı zamanda oda sıcaklığında kaldığı sürece aroma ve diğer besin içeriklerini salgılamaktadır. Buzdolabında saklanan bu iki yaz meyvesi sıcaklık farkından dolayı daha az lezzetli olacaktır. Bu neden ile yaz döneminde satın almış olduğunuz kavun ve karpuzu kesmediğiniz sürece buzdolabına yerleştirmeyin. Ancak kesimini gerçekleştirdiğiniz kavun ya da karpuzu 3 – 4 gün süresince buzdolabında saklayabilirsiniz.

buzdolabinda kullanilmamasi gereken besinler

Patates ve Soğan

Patates ve soğan gibi gıdalar, hiçbir şekilde buzdolabında saklanmaması gereken gıdalar arasında bulunuyor. Soğuk hava patateslerin içerisinde bulunan nişastaların parçalar haline gelmesine ve besin değerlerini kaybetmesine neden oluyor. Bunun yanı sıra soğuk hava patateslerin pütürlü olmasını sağlıyor. Aynı şekilde buzdolabından uzak tutulması gereken bir diğer gıda ise soğandır. Soğuk hava soğanın küflenmesine neden olur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!