Ana SayfaSağlıkBitki ÇaylarıNane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu yazıda nane çayının faydaları nelerdir? Konusunu inceleyeceğiz. Nane suyu, yağı, çayı ve kurutulmuş yaprakları çeşitli sağlık...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Bu yazıda nane çayının faydaları nelerdir? Konusunu inceleyeceğiz. Nane suyu, yağı, çayı ve kurutulmuş yaprakları çeşitli sağlık sorunlarını iyileştirmek için kullanılmaktadır ve günümüzde modern tıpta faydaları kabul edilmiş ve üzerinde bilimsel araştırmalar yapılmış olan sayılı bitkiler arasında geçmektedir. Günlük yaşamda içeceklere, sakızlara ve yemeklere aroma vermek için kullanılan nane gaz, hazımsızlık, sindirim sistemi gibi sorunlar başta olmak üzere bir çok rahatsızlığın tedavisinde etkili 1 çözüm olarak kullanılmaktadır. Nane yıl boyunca bulunabilen bir bitkidir ancak en iyi ve en güçlü nane sıcak havalarda yetişmektedir.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır

Yemeklerde kullanılan taze nane yapraklarının 3-4 parçaya ayrılarak 1 tepsiye yayılmalıdır ve 24 saat bekletilmelidir. 24 saat sonunda ise yapraklar kuru ve çıtır çıtır olmalıdır. Eğer 24 saat sonunda yapraklar tam olarak kurumadıysa bir gün daha bekletilmelidir. Daha sonra 1 demlik kaynamış suya 2 veya 3 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı atarak ateş üzerinden alınmalıdır. 10 ile 20 dakika arası demlenmesi beklendikten sonra yapraklar süzülerek çay içilebilir. Nane çayına limon yakışmakta ancak daha tatlı olması isteniyorsa yarım çay kaşığı bal eklenebilir.

Nane Çayının Sağlığa Faydaları

Nane çayının genel olarak mide ve sindirim rahatsızlıklarında kullanımı ve günümüzde kansere karşı koruma çalışmalarında yapılan araştırmalarla genişletilmiş durumdadır. Özellikle de nane yağı içerisinde olan bazı bileşenlerin akciğer, kolon ve deri kanseri oluşumuna karşı koruma sağladığına yönelik bir takım araştırmalar bulunmaktadır. Hayvan denekler üzerinde olumlu sonuçlar alınmıştır fakat bu araştırmalar henüz insanlar üzerinde yapılmadığı için faydaları netlik kazanmamıştır. Ve yine nane çayının sakinleştirici özelliği ile uykuya geçişi kolaylaştırmaktadır ve bu sebeple uyku bozuklukları tedavisi için yardımcı olarak kullanılabilir. Saman nezlesinin sebep olduğu hapşırık, öksürük, burun kaşıntısı vb belirtileri hafifletir. Nane çayı birçok bakteri türünün yayılmasını engeller. Aynı zamanda mantar hastalıklarının yayılmasını durdurmak içinde kullanılır. Nane içerisinde bulunan rozmarinik asit ise astım tedavisinde kullanılır. Antioksidan özelliği ile pek çok rahatsızlığa yol açan serbest radikallerle savaşır. Yine nane buharını solumak solunum yollarının açılmasını sağlamaktadır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!