Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviEvde Yapımı Doğal Sabun ve Faydaları

Evde Yapımı Doğal Sabun ve Faydaları

Daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak için evde yapacağınız sabun ile temizliğinizi yapın. Evde doğal sabun yapımı ve faydaları hakkında bilgi.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Ev yapımı doğal sabun ile sağlığınızı ve çevrenizi koruyabilirsiniz. Bildiğiniz üzere, sıvı sabunlar ve normal sabunlarda; kişisel bakım ürünleri, kozmetik, temizlik ürünleri gibi kimyasal madde içermektedir. Zararlı kimyasal bileşen yapılarıyla; insan sağlığına ve doğasına zarar vermektedirler. Bu nedenle günümüzde gıdalarda olduğu gibi her şeyin organik üretimine yönelme söz konusudur. Sizlerde doğal sabunlarınızı kendiniz yapabilir, kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Ev Yapımı Doğal Sabun

Ev yapımı doğal sabun tarifleri evlerde yapabileceğiniz malzemelere ve özelliklere sahiptir. Ayıracağınız biraz zaman dahilinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Doğal sabun tarifleri doğrultusunda, kostik ve boya içeren malzemeler ve tariflerin doğal içeriğe sahip olmayacağını belirtmek isteriz. Bu nedenle sizler ile sadece doğal malzemelerden oluşan tarifleri paylaşacağız.

doğal sabun 2
doğal sabun

Ev yapımı doğal sabun tarifleri şöyledir:

  • Doğal sabun tarifi 1: Malzemeler; kuru kekik, termometre, zeytinyağı, kül suyu, Hindistan cevizi yağı, dikdörtgen kalıp, sabun kesici, demineralize su, badem yağı, kekik yağı, eldiven, gözlük, koruyucu maske. Hazırlanışı: Kül suyunu ve suyu güçlü bir kabın içinde karıştırın. Cildinize gelmemesine özen gösterin. Yağların hepsini bir kabın içinde yaklaşık 40 dereceye kadar ısıtmanız gerekmektedir. Sıcaklıkları 40 ya da 50 dereceye ulaştığında karıştırmanız gerekir. Öncelikle kabın içine yağları, üzerine ise kül ve su karışımını ekleyin. Daha sonra bir buçuk dakika tel ile çırpın. Kekik yağı ekleyin. Ardından kalıbın içine karışımı dökün ve üzerini kekik ile süsleyebilirsiniz. Böylece kekik kokusunu verecektir. Karışım kuruyana kadar üzerini bir bez ile örtün. Birkaç gün sürebilir. Kuruduktan sonra kalıptan çıkarın ve kesin. Sabun kıvamına gelebilmesi için, yaklaşık 40 gün kadar bekletin.
  • Doğal Zeytinyağı Sabunu tarifi 2 : Malzemeler; 1 litre sızma zeytinyağı, 300 ml-yarım bardak su, 125 gr kül suyu ( yarım fincan) şeklindedir. Hazırlanışı; kül suyunu su içine karıştırın. Ardından yavaş bir şekilde karıştırın. Daha sonra yağı bir kabın içinde yaklaşık 40 dereceye gelene kadar ısıtın. Daha sonra her iki karışımı da bir kabın içinde, tel çırpıcı ile karıştırın. Düşük sıcaklıkta yaklaşık yarım saat karıştırmaya devam edin. Karışım katılaştığı zaman altını kapatabilirsiniz. Daha sonra macun kıvamına gelen kadar karıştırın. Dilerseniz bu aşamada, koku vermesi için dilediğiniz esansiyel yağları ya da bitkileri ekleyebilirsiniz. Ardından kalıplara dökme işlemini gerçekleştirin. Üzerine zeytin yaprakları da dilerseniz ekleyebilirsiniz. Sedef, defne yaprakları da hoş koku verebilir. Kalıplardaki karışım katılaştıktan sonra, kalıptan dökün, kesin ve sabunlaşma kıvamına gelene kadar bekletin.
  • Ev yapımı doğal sabun-Yeşil çay sabun tarifi 3: Malzemeler; 450 gram Hindistan cevizi yağı, 80 gram zeytinyağı ( 8 yemek kaşığı), 300 gram shea yağı, 125 gram kül suyu, 320 gram saf su, 30 gram yeşil çay veya kamelya yağı ( 3 yemek kaşığı) ekleyebilirsiniz. 1 yemek kaşığı ( 10 gram) yeşil çay tozu, yeşil çay özü ( isteğe bağlı). Hazırlanışı; kül suyunu ve suyu bir kabın içinde karıştırın. Ardından Hindistan cevizi yağını ve shea yağını bir kabın içinde eritin. Yağlar eridikten sonra üzerine zeytinyağını ekleyin ve altını kapatın. Yağı büyük bir kabın içine dökün, oda sıcaklığı kıvamına geldiğinde üzerine su ve çayı ekleyin, çırpma teli ile karıştırın. karışımın kıvamı macuna dönüştüğünde, karıştırarak yeşil çayı ve yağını üzerine ekleyin. Daha sonra üzerine aromatik özünü bu evrede ekleyebilirsiniz. Ardından karışımı kalıba dökün, üzerine yeşil çay dökerek süsleyebilirsiniz. 24 saat boyunca kurumaya bırakın. Sonra kalıptan çıkarın ve kesin ardından 4 hafta kadar sabunlaşmasını bekleyin.

Ev Yapımı Doğal Sabunun Faydaları Neler?

Ev yapımı doğal sabun tarifleri doğrultusunda, evlerinize kolay bir şekilde hazırlayabileceğinizi gördünüz. Biraz zaman ayırarak, yaklaşık bir buçuk ay içinde doğal sabunlarınıza kavuşmanız olasıdır. Böylelikle sağlınızı da koruyabilirsiniz.

Ev yapımı doğal sabunun faydaları şöyledir:

  • Doğal sabunlar, gliserin içerir. Gliserin cildi ve saçları besleyici özelliğe sahiptir. Kimyasal içerikli hazır sabunların genelinde bulunmaz.
  • Kimyasal madde içermediğinden, kanserojen hücre oluşumunun ve çeşitli hastalıklardan da sizleri korur. Hazır sabunlar diğer temizleyici ürünler gibi köpürmesini ve temizlemesini sağlayan yoğun oranda zararlı maddeler içerir.
  • Doğal sabunları evlerinizde yaparak, kişisel zevkleriniz ve cilt sorunlarınız doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Zeytinyağlı, yeşil çaylı, defne yapraklı gibi.
  • Piyasada bulunan kimyasal içerikli sabunların kalitesinden emin olamazsınız, fakat evlerinizde yaptığınız sabun ile sağlığınıza ve çevrenize kalkan örebilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!