Ana SayfaSağlıkBitkisel TedaviSarımsak Doğal Antibiyotik mi?

Sarımsak Doğal Antibiyotik mi?

Sarımsak doğal antibiyotik mi? Sarımsak eski çağlarda ilaç niyetine kullanılan bir bitkiydi. İçinde barındırdığı...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Sarımsak Türk mutfağının vazgeçilmez aroma veren bir besin maddesidir. Sarımsak kullanımı yüzyıllar önceye kadar dayanır. Sarımsak doğal antibiyotik mi? Sarımsak eski çağlarda ilaç niyetine kullanılan bir bitkiydi. İçinde barındırdığı bileşikler vücudu dış etkilere karşı korur. Saçların daha parlak ve canlı olmasını sağlar.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak içende A, B ve C vitaminlerini barındırır. İçinde kükürt bileşikleri ve çeşitli aminoasitler vardır. Sarımsak barındırdığı bileşikler ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Özellikle kış aylarında bolca tüketilmesi grip ve nezle gibi hastalıklara koruma sağlar.

Sarımsak Vücutta Nasıl Etki Yapar?

Sarımsak tüketildikten sonra kan dolaşımını hızlandırır ve kan basıncını düşürür. Özellikle yüksek tansiyonu olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi gerekir. Antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Sindirim sistemini düzenler ve kan şekerini ayarlar. Sarımsağın cinsel gücü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hücre yenilenmesinde aktif rol oynar. Saç ve cilt güzelliği için onarıcı etki gösterir. Sarımsak iyi bir kalsiyum deposu olduğu için kemikleri güçlendirir ve osteoporoza karşı koruma sağlar. Sarımsak her gün belli ölçülerde tüketilmelidir, çok fazla tüketilmesi kan basıncında ciddi düşmelere neden olarak kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize neden olur.

Sarımsak Nasıl Tüketilmelidir?

Sarımsak kokusundan dolayı tüketilirken tereddüt edilen bir bitkidir, ama faydası saymakla bitmez. Sarımsağı hemen hemen her yemeğe koyarak tüketebilirsiniz. En yararlı şekli sarımsağı çiğ olarak tüketmektir. Yoğurdun içine sarımsağı döverek tüketebilirsiniz. Her gün sarımsak soymaya zamanım yok derseniz sarımsakları soyun ve bir kavanozun içine doldurun, üstüne zeytinyağı doldurun ve buzdolabında saklayın. Her gün bir diş çiğ olarak tüketin. Sarımsak kokusunu geçirmek için sarımsağı yedikten sonra bir kaç dal maydanozu çiğneyin ve kokunun geçtiğini göreceksiniz. Sarımsağı soyup tüm olarak yutmayın, parçalara bölerek tüketebilirsiniz. Sarımsağın dövülerek kullanılması içinde bulunan sülfürlü maddelerin ortaya çıkmasını sağlar ve vücutta ki etkisi en yüksek seviyeye çıkar. Sarımsak çok yüksek ısılarda pişirilerek tüketilirse içinde bulunan vücuda yararlı maddeler kaybolur. En sağlıklı olan sarımsağı çiğ olarak tüketmektir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!