Ana SayfaGüzellikCilt BakımıYağlı Ciltler İçin Bakım İpuçları

Yağlı Ciltler İçin Bakım İpuçları

Yağlı ciltler için bakım ipuçları ile günlük temizliğini yaparak, ışıl ışıl bir tene sahip olabilirsiniz.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler, cilt yapılarına göre günlük bakım uygulamalıdırlar. Yağlı ciltlerde geç yaşlanma avantajı olsa da düzenli bakım ve temizliği yapılmadığında, sivilce oluşumu ve çeşitli cilt problemlerine neden olabilir. Yağlı ciltler için bakım ipuçları ile günlük temizliğini yaparak, ışıl ışıl bir tene sahip olabilirsiniz.

Cilt üzerindeki aşırı parlak ve yağlı görüntünün gitmesi, cildin daha berrak ve soft görünüm kazanması için, yağlı cilt türlerine uygun ürünler kullanılmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Püf Noktaları

Sebum adı verilen yağ salgısı, beslenme ve stres gibi unsurlar ile yoğun olarak salgılanır. Yüzün T bölgesi ile vücudun göğüs ve sırt kısımlarında bulunan sebum bezlerinin aşırı çalışması, yağlı bir cilt yapısına neden olur. İdeal ürünler kullanılarak ve düzenli olarak bakımı yapılarak, cildin sebum dengesi düzenlenebilir. Yağlı ciltlerde kullanılması gereken ürünler şu şekilde sıralanabilir;

Temizleyici Ürünler: Yağ bazlı olmayan temizleyici ürünler kullanılmalıdır. Kremli veya süt içerikli temizleme ürünleri yerine, köpük temizleyiciler kullanılmalıdır. Tıkanmış gözeneklerin iyi temizlenmesi ve lipidlerin soyulabilmesi için gereklidir.

Nemlendirici: Su bazlı nemlendirici kremler tercih edilmelidir. Ağır nemlendirme özelliği olan ve çok yağlı kremler, gözeneklerin daha çok tıkanmasına neden olabilir.

Yağlı Ciltler İçin Hızlı Bakım Önerileri

Sivilceli ve yoğun yağ tabakasına sahip olan ciltlerde, sebum miktar ve salgılamasının dengelenmesi gereklidir. Günlük temizleme yapmak, yağlı cilt problemlerinin önlenmesini sağlar. Daha soft bir cilt yapısı için;

  • Her gün 2 kez yüzünüzü yıkayın. Daha fazla yıkamak, daha çok yağ salgılanmasına neden olabilir.
  • Alkol içermeyen ürünler kullanarak, cilt gözeneklerini günlük temizleyin.
  • Temizlenen gözenekleri sıkılaştırmak için, tonik kullanın.

Uzun Vadede Yağlı Cilt Kontrolü Sağlamak

Beslenme, cilt yapısında etkili rol oynayan ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlayan en temel faktördür. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinmek, vücut salgılarının ideal biçim de üretilmesini sağlar.

Aşırı yağlı gıdalar tüketilmemeli ve cildi onaran, kolajen üreten besinlerin alımı artırılmalıdır. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için, ideal faktörlü kremler kullanılmalıdır. Cilt bakım maskeleri uygulayarak, cildin kontrolü uzun süre sağlanabilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!