Ana SayfaSağlıkDoğal KürAyaklarınızdaki Tırnak Batmasını Evde Tedavi Etmek İçin 5 Çözüm

Ayaklarınızdaki Tırnak Batmasını Evde Tedavi Etmek İçin 5 Çözüm

Faydalı Bilgin Editörümüz sizler için Tırnak Batmasını evde tedavi etmek için kullanabileceğiniz yöntemleri araştırdı. Bu rahatsızlığın nedenleri ve çözüm yollarını ve daha şimdiye kadar duymadığınız birçok şeyi yazımızda okuyabilirsiniz!

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Batık ayak tırnakları büyük rahatsızlık ve ağrıya neden olur ve bir çivi cilde doğru kavisli bir şekilde büyümeye başladığında ortaya çıkar. Bu nedenle, şişlik, hassasiyet, tahriş, kızarıklık ve bir enfeksiyona yol açar.

Batık ayak tırnaklarının ana nedenleri arasında kalıtım, uygun olmayan ayakkabılar ve ayak yaralanması sayılabilir. Bu konu oldukça yaygındır ve genellikle tedavi edilmesi çok zordur.

Bununla birlikte, neden olduğu ağrıyı hafifletmek için birkaç etkili doğal yol vardır. Çiviyi kesmeyiniz ya da uçlarından budamayınız ve kendi başınıza bir şey denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Aşağıdaki beş yöntem son derece etkilidir ve bunlardan birini uyguladığınızda kısa zaman içinde büyük rahatlık hissedeceksiniz: Çay ağacı yağı

Bu yağ, güçlü bir doğal dezenfektandır. Tek yapmanız gereken, etkilenen bölgelere birkaç damla uygulamaktır.

Elma Sirkesiyle Yıkama

Sirke, batık bir ayak tırnağı durumunda etkili bir yöntemdir. Çeyrek fincan sirkeyi biraz ılık su içinde seyreltin ve ağrı ve rahatsızlığı gidermek için ayaklarınızı bu karışımda bir süre bekletin.

Ayrıca, güçlü antibakteriyel özellikleri alanı temizlediğinden, direkt olarak yaranın üzerine uygularsanız bir enfeksiyonu önleyebilirsiniz. Yine de, mevcut bir bakteriyel enfeksiyonla sirke tek başına savaşamaz.

İngiliz Tuzuyla Sıcak Banyo

Epsom tuzları, tahrişleri hafifletir, tırnakları yumuşatır ve ayağını bakterilerden dezenfekte eder. Sadece ayakları ılık suda 20 dakika bu tuzlarla ıslatın.

Antibiyotik merhem

Etkilenen alan savunmasız ve iç bölge olduğu için ayakları temiz tutmak çok önemlidir. Ayaklar çok miktarda mikropla temas eder, bu nedenle düzenli olarak antibiyotik merhem sürmeli ve ayağı steril tutmak için bir bandajla sarmalısınız.

Diş İpi veya pamuk topu

Tırnak ve ağrılı ayak parmağı arasındaki basıncı hafifletmek için bir pamuk topu kullanabilirsiniz. Steril bir pamuk topunu dikkatlice yerleştirmek için cımbızla (veya çivi etrafına sarılı diş ipi ile) tırnağı kaldırın ve tırnağın pamuk topu veya diş ipi üzerinde rahat olmasını sağlayın.

Dipnotlar:

Epsom Tuzu: İngiliz tuzu

Bu Konular İlginizi Çekebilir!