Ana SayfaYaşamÇiçek BakımıYaz Mevsiminde Hangi Çiçekler Ekilebilir?

Yaz Mevsiminde Hangi Çiçekler Ekilebilir?

Yaz mevsimi çiçekleri hangisidir? Yaz mevsiminde bahçeye hangi çiçekler ekilebilir? Yaz mevsimi çiçeklerinin ekimi ve bakımı hakkında bilgiler.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yaz mevsiminde hangi çiçekler ekilebilir, şeklinde düşünebilirsiniz. Yaz mevsimi rengarenk renklerin mevsimidir. Yeşilin ve doğanın uyanışı demektir. İlk baharda açan çiçekler yazın meyveler ile güzelleşir. Sizlerde evlerinizi yaz çiçekleri ile güzelleştirebilirsiniz. Bahçeniz varsa bahçenizde yaz çiçekleri ekebilir ya da balkonunuza-terasınıza renk getirebilirsiniz. Peyzajı renkli çiçekler ile yapmanız ruhunuzu da aydınlatacak ve sizi canlandıracaktır. Rengarenk ve mis kokulu dış mekan çiçekler ile evlerinizi şenlendirebilirsiniz. Yaz mevsiminde her yerde görebileceğiniz sardunyalar renkli çiçekleri ile her an size baharı yaşatır.

Yaz mevsiminde hangi çiçekler ekilebilir; Begonya, cam sefası, akşam sefası, ortanca, gazanya, buz çiçeği, Vinka Rozet Çiçeği-Cezayir Menekşesi, ezan çiçeği, ağaç minesi gibi daha sayısız yaz çiçekleri ile bahçelerinizi süsleyebilirsiniz. Tabii ki güller de yaz mevsimin ve her mevsimin en özel çiçekleri arasında yer alır. Her toprakta yetişme özelliğine sahip olan güllerin sayısız rengi bulunur.

Yaz Mevsiminde Hangi Çiçekler Ekilir?

Yaz mevsiminde renkli ve kokulu çiçekler göze çarpar. Her biri güzelliği ile baş döndürücü bir güzelliğe sahiptir. Yaz mevsiminde hangi çiçekler ekilebilir; sardunyalar, ortancalar, begonya, akşam sefası, ağaç minesi, güller vb. sayısız dış mekan bitkisini deneyimleyebilirsiniz.

yaz mevsiminde hangi çiçekler ekilebilir 2
yaz mevsiminde hangi çiçekler ekilebilir?

Yaz mevsiminde hangi çiçekler ekilebilir, bazıları şöyledir:

  • Sardunyalar: Sardunyalar, sakız ve normal sardunya şeklinde ikiye ayrılır. Sakız sardunyalar çevresine daha yaygın şekilde büyür. Diğer sardunyalar ise ağaç şeklinde yukarıya doğru büyür. Ayrıca sardunyalar yaz mevsiminde balkonları ve bahçeleri süslediği gibi kış mevsiminde de ev ortamında çiçek açar. Sardunyaların hemen hemen her rengi vardır. Sarı, kırmızı, beyaz, pembe gibi renkli çiçekleri ve kokusu ile tercih edilen çiçekler arasında yer alır.
  • Begonya: Begonyalar yaz mevsiminin nezdinde, ilkbahar çiçeğidir. Nisan-mayıs gibi bahçelerinize dikebilirsiniz. Renkli çiçekleri ile bahçeleri süslemektedir. Bir kere dikildiği toprakta sonraki yıl da yeniden çiçek verebilir. Ayrıca direk güneş almaması için gölge alacağı bir yere dikmeniz tavsiye edilir. Bahçenizde yer alan herhangi bir ağacın ya da başka bir bitkinin gölgesine dikebilirsiniz.
  • Cam Güzeli: Rengarenk bir güzelliğe sahiptirler. Bol bol sulanmak isterler. Sabah ve akşam saatlerinde güneş olmadığı saatlerde sulamanız tavsiye edilir.
  • Akşam sefası: Adı üzerinde akşamüzeri çiçeklerini açar, gündüz saatlerinde kapanır vaziyettedir. Kış mevsimi aylarına kadar çiçeklerini korurlar. Tohumlarını döktükleri için her sene dikmenize gerek kalmaz.
  • Ortancalar: Ortanca çiçekleri bahçe peyzajının olmazsa olmazı gibidir. Çiçek açtığı zaman bahçenin güzelliği görülmeye değerdir. Kendiliğinden çoğalan yapıya sahiptir. Birkaç dikme diktikten sonra bahçenizde çoğaldığını görebilirsiniz. Yaz mevsiminde ise bahçenize hoş ve şık bir görünüm sunar.
  • Ağaç Minesi: Yaz mevsimin sonuna kadar çiçeklerini korurlar. Güneşi sevdikleri için kuraklığı severler. Her türlü toprak bünyesinde yetişme özelliğine sahiptirler. Pembe, turuncu, sarı vb. renklere sahip çiçekleri ile bahçenize güzellik katarlar.
  • Güller: Gül çeşitleri her mevsim bahçeleri ve evleri şenlendiren özel bir bitkidir. Her renge sahip bünyesi ile güzelliği bizlere sunar.

Bahçe Peyzajında Yaz Mevsimi Çiçekleri Neler?

Yaz mevsiminde hangi çiçekler ekilebilir doğrutusunda, yaz mevsimine adını kazımış çiçeklerden bahsettik. Tabii fazla bilinmeyen hoş güzelliğe sahip, nadir bilinen yaz çiçekleri de vardır. Bu çiçekleri de bahçe peyzajınızda ya da balkonlarınız da büyütebilirsiniz. Kasımpatı çiçeği genel olarak bilinir, fakat; Güneş Şapkası Çiçeği, Kız Gözü Çiçeği, Yıldız Çiçeği, Ekinezya (Kirpi Otu), Gavura Çiçeği (Gaura), Medine Çiçeği, Aşil Otu, Sakallı Dil Çiçeği, Sarkan Petunya Çiçeği, Zinya Çiçeği gibi rengarenk çiçekler fazla bilinmeyeler arasında yer alır. Yaz mevsiminde hangi çiçekler ekilebilir şeklindeki düşünceniz doğrultusunda, sizlerde birbirinden güzel çiçeklerden herhangi birini büyütebilirsiniz.

Yaz Mevsimi Çiçek Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsimine özgü çiçekler ile bahçenizi ya da balkonunuzu veya terasınızı süslemek isteyebilir, fakat bakımından çekinebilirsiniz. Aslına yaz mevsiminde bakım işlemleri sizleri çok fazla yoracağını düşünmeyin. Bir tür dinlenme keyif alma molası olarak da düşünebilirsiniz. Renkleri, kokuları ile sizlere görsel güzellik sağlayan, dinlendiren çiçeklere biraz zamanı çok görmemeniz gerekir. Akşam saatlerinde, güneşin çekildiği zamanlarda çiçekleri sulamanız gerekir. Sıcaklığın etkisini göz önünde bulundurarak, her gün ya da birkaç günde bir sulayabilirsiniz. Büyük bir bahçeniz varsa dahi sulama işlemi yarım saatinizi almayacağını söyleyebiliriz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!