Ana SayfaSağlıkTopuk Dikeni Ağrıları Nasıl Azalır?

Topuk Dikeni Ağrıları Nasıl Azalır?

Topuk dikeni ağrıları nasıl azalır? Topuk dikeni ağrı yapan ve kişinin hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır. Bunun için bir...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Topuk dikeni ayağın alt tabanında bulunan aşil tendonunun hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Aşil tendonu yastık görevi görür ve ayak tabanını korur. Yürümeyi zorlaştıran ve ağrı yapan bir sağlık sorunudur. Ayağın tabanını saran tendon kısa olduğu için ayağın yaylanması rahat bir şekilde yapılamaz. Topuk dikeni ağrıları nasıl azalır? Topuk dikeni ağrı yapan ve kişinin hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır. Bunun için bir uzmandan mutlaka yardım alınmalıdır ve doktorun verdiği tedavi planı tam olarak uygulanmalıdır.

Neden Topuk Dikeni Oluşur?

Düz taban ayakkabı giyenlerde, uzun süre ortopedik olmayan ayakkabı ile ayakta kalan kişilerde, düztaban olan kişilerde, desteksiz ayakkabı giyenlerde, aşırı egzersiz yapanlarda, ayağa çok yük bindiren kişilerde, kilolu kişilerde, çok yük taşıyan kişilerde görülür. Topuk dikeni olan kişilerde yürüme bozukluğu gelişebilir. Kişi ayak tabanına basamadığı için yan basar ve yürüyüş bozukluğu gelişir. Buna bağlı olarak bel ve sırt ağrıları gelişebilir.topuk dikeni agrilari nasil azalir

Tedavisi Nasıldır?

Topuk dikeni sanıldığı gibi diken şeklinde bir oluşum değildir. Aşil tendonunun zarar görmesi sonucu oluşan bir durumdur. Tedavisinde kişi bol bol istirahat etmelidir. Ayağa uygulanan yük kaldırılmalıdır ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Topuk dikenin çok ağrı yapan bir hastalık olduğu için ayak tabanına bol bol soğuk uygulama yapılmalıdır. Soğuk uygulama ağrıyı ve oluşan ödemi azaltır. Çok ileri durumlarda doktorun verdiği ilaçlar ve ayak tabanına konulan silikon tabanlıklar ağrıyı azaltmada önemli rol oynar. Çok ileri durumlarda kortizon ve prp uygulaması sonuç verir. Tedavinin nasıl olacağına doktorunuz karar verecektir.

Topuk Dikeninden nasıl korunmak gerekir

Topuk dikeni uygun olmayan ayakkabı ve ayak tabanına fazla yük bindirmekten olduğu için ayakkabı seçimi çok önemlidir. Destekli ve ortopedik ayakkabı tercih edilmelidir. Gereksiz yere fazla ayakta kalmamak gerekir. Ayağa uygulanan yük azaltılmalıdır. Tamamen düz taban değil hafif topuk ayakkabı giymek gerekir. Spor yaparken daha hafif sporlar tercih edilmelidir. Topuk dikeni için doktor tarafından verilen masajlar ve egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır. Ayak sağlığı korunmalı ve önemsenmelidir.

İlgili İçerikler