Kalp Krizini Neler Tetikler?

Hiç beklenmeyen bir zamanda ve beklenmedik bir biçimde gerçekleşen kalp krizine neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Kalp krizi kalbe giden damarlarda var olan kan hareketinin ani bir biçimde durması sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Günümüzde en çok cevabı merak edilen sorulardan biri de kalp krizini neler tetikler sorusudur. Kalp krizinin oluşmasında etkili olan faktörler şu şekildedir:

Stres ve Ani Duygu Değişimleri

Günlük hayatta kronik hale gelen stres birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Stres kalbi de yoran bir faktördür. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan bireyler trafik sebebiyle ciddi bir stres altındadır. Kronikleşen stres koroner kalp damarları üzerinde daralmaya sebep olarak kalp krizine yol açmaktadır. Aniden oluşan üzüntü, sevinç korku gibi duygu değişimleri kalp krizi geçirme riskini artırmaktadır. En fazla risk altında olan bireyler ise heyecanını kontrol edemeyen ve her durumda aşırı heyecan yaşayan bireylerdir.

Genetik Faktörler ve Bazı Hastalıklar

Ailesinde kalp hastalıkları olan bireyler olmayanlara göre daha fazla risk altındadır. Kalp krizinde genetik faktörler etkili olmaktadır. Bu sebeple birinci derece yakınlarında kalp rahatsızlıkları olan bireyler yaşam biçimlerine daha fazla dikkat ederek, düzenli beslenerek ve belirli aralıklarla doktor kontrolüne giderek önlem alabilirler. Ayrıca diyabet ve yüksek tansiyon da kalp krizine yol açan faktörlerdendir.

Yaşam Şekli, Yaş ve Cinsiyet Faktörleri

Hareketsiz yaşam kalp krizi oluşturan faktörlerin başında gelmektedir. Spor günlük yaşam aktivitelerine dahil edilmelidir. Günde yarım saat yürüyüş yaparak kalp krizi riski düşürülebilir. Hareketsiz yaşam, yanlış beslenme ve kilo alımı sonucu ortaya çıkan obezite kalp krizi için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Sigara kullanımı kalp krizi ile ilişkilidir. Sigara bireylerin kalp damarlarında tıkanıklığa yol açmaktadır. Damarlarda oluşan tıkanıklık ise kalp krizine sebep olmaktadır. Yaş da kalp krizinde önemli bir risk faktörüdür. Özellikle 40 yaşın üzerinde olan erkekler ile 55 yaşın üzerinde olan kadınlar kalp krizi riski taşımaktadırlar. Kalp krizinde cinsiyete göre risk faktörü değişmektedir. Yapılan bilimler araştırmalar erkeklerin kadınlara göre daha riskli durumda olduklarını göstermektedir.

Yorum Yapın