Ana SayfaSağlıkCinsel SağlıkCinsel İlişkiye Girememe Nedir?

Cinsel İlişkiye Girememe Nedir?

Cinsel İlişkiye Girememe sıkıntısı kadınlarda birçok neden dayanabilen ve tedavisi kısa sürelerde mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bu durum Vajinismus olarak bilinen rahatsızlığında temelini oluşturmaktadır.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Cinsel İlişkiye Girememe Nedenleri

  • Cinsel ilişkiye girme korkusu: Korkuya neden olabilecek de çeşitli durumlar söz konusudur. Bunlar; Kendi cinsel mekanizması hakkında gerekli eğitimi alamamak Acı ve ağrı yaşayacağı hissi Yaşanılan ilk cinsel deneyimin başarısız olma durumu Hayatının herhangi bir döneminde cinsel anlamda istismara uğramış olmak,
  • Yaşanılan fiziksel problem nedeniyle ilişkilerin ağrılı ve acılı geçmesi,
  • Aile ya da çevre etkisi nedeniyle cinselliğin yıkılamayan bir tabu haline gelmesi,
  • Gelişim çağında cinsellik hakkında yanlış içerikler görmek.

Cinsel İlişkiye Girememe Tedavisi

Cinselliğe çocukluk döneminden itibaren verilecek doğru bilgiler ile hazırlık yapılmalıdır. Bu durum çocuk konuşur konuşmaz cinsel ilişkiyi ona anlatmak anlamına gelmiyor. Çocuğun bulunduğu yaşa göre cinsel yapısını ona anlatmakla başlamalıdır. Bu dönemler cinsel bölgelerimizin mahremiyetinin eğitimin verilmesiyle devam etmelidir. Bu kapsamda kişiye özel bu bölgelerimizi koruma nasıl olmalıdır bilgisi çocuğa verilmelidir. Gelişen çocuk gençlik döneminde girdiği zaman ergenliğin etkileri anlatılmalıdır.

Bu şekilde temel bir eğitim almış kişi ilişki yaşayacağı döneme geldiğinde kendini tanıyor olacaktır. Kendini tanıma ve öğrenme döneminde de olumsuz dış unsurlardan bilinçli bir şekilde korunmuş olacaktır.

Bu kapsam dışında yine cinsel ilişkiye girme problemi yaşayan kişiler bir kadın doğum uzmanıyla görüşerek muayene olmalıdır. Muayene sırasında ilişkiye engel olacak herhangi bir fiziksel durum söz konusu ise tedavisi yapılmalıdır. Burada örneğin parçalı bir kızlık zarı oluşumunun tedavisi gibi durumlar söz konusu olabilir.

Ağrılı Cinsel İlişki

Cinsel ilişki çeşitli fizyolojik nedenlerle ağrıya neden oluyor olabilir. Bu durumlar polikistik over sendromu ya da kızlık zarındaki yapısal bozukluklar olabilir. Bu tarz durumlar tedavi edilirse ağrı problemi ortadan kalkacaktır. Bu durumlar dışında korkuya ya da endişeye bağlı kasılmalar nedeniyle de ağrılı bir süreç yaşanabilir. Bu süreç Vajinismus ile ilişkilendirilir. Vajinismus tedavisinde temel olarak pelvik bölge kaslarının yönetilmesi eğitimi verilir. Vajinismus birkaç saat içinde tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK sayısız hastasının Vajinismus problemini çözmüş ve diğer anlamlarda da cinsel ilişki terapilerini tecrübesiyle yapmaktadır.

Eşler

Kadında yaşanan korku ya da Vajinismus gibi durumlar nedeniyle cinsel ilişki gerçekleşmediği durumların tedavisinin yapılmaması erkekte de çeşitli sıkıntılara neden olabilir. İlişkiyi gerçekleştirememek zamanla erkekte ereksiyon veya erken boşalma gibi sıkıntılara da neden olabilir. Buradan çıkartılacak anlam cinsel ilişki yaşayamama ya da ağrılı cinsel ilişki tek tarafın problemi değil eşlerin ortak problemidir ve çözümü için mücadele ve tedaviler birlikte görülmelidir. Cinsel ilişi problemi yaşayan çiftlerde zamanla anlaşma problemleri de yaşanabilmektedir. Bunun üzerine bebek isteği de eklenerek çiftlerin problemini arttırabilir.

Çözümü oldukça kısa zamanda mümkün olan bu rahatsızlıkların tedavisini kısa sürede yaptırarak hayatınızı ertelemeyin.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Bu Konular İlginizi Çekebilir!