Ana SayfaDiyetKilo VermeZayıflama Amacıyla Motivasyona İhtiyaç Duymak

Zayıflama Amacıyla Motivasyona İhtiyaç Duymak

Günümüzde, sosyal medyanın da etkisiyle özellikle de kadınlara aşılanmaya çalışılan sağlık furyası; beraberinde zayıflama isteğini de getirdi.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Gerek güzel ve ünlü kadınların Instagram hesapları, gerekse televizyonda gösterilen zayıflama mükemmel vücutlar herkesin en azından ideal kilosuna ulaşma hevesini körükledi. Herkes bir şekilde zayıflamak ve istediği vücuda bir adım daha yaklaşmak istiyor.

Zayıflama Başlangıç Motivasyonu

İstenilen vücutlara ulaşmanın ilk koşulu bir diyet ve spor programına başlayacak motivasyon bulabilmektir. Kişiden kişiye değişen motivasyon sebepleri, uygun bir zayıflama programına yüksek bir irade ile başlamak için şöyle sıralanabilir: eski kiloya geri dönmek, beğenilen birinin vücuduna benzer bir bedene sahip olmak, daha sağlıklı olmak, istenilen kıyafetleri giymek… Zayıflamak, hangi başlangıç motivasyonuna bağlanmış olursa olsun bir çıkış noktasına ihtiyaç duyar ve kişinin kendisine ilk olarak şu soruyu sorması gerekir:

Neden zayıflamak istiyorum?

Başlangıç motivasyonu zayıflama sürecine doğru bir giriş yapmayı sağlar çünkü ilk zamanlarda belirli bir beslenme düzenine bağlı kalmak, eskisinden daha aktif olmak oldukça zorlayıcıdır. Bundan sonraki aşamada ise belirli bir düzen oturtulur fakat başlangıç motivasyonundan bir nebze uzaklaşılmıştır. Tam bu noktada devam edebilmek için yeni bir motivasyon ihtiyacı devreye girer.

Zayıflama Sürecine Devam Etme Motivasyonu

Kişi belirli miktarda kilo vermiş olabilir fakat herkes zayıflama sürecinin belirli bir yerinde mutlaka yorulur ve pes etmek ister. Buradaki asıl devam etme motivasyonu ise geçilen yola ve zorluklara bakıp kişinin kendisiyle gurur duymasıdır. İster bir kilo ister on kilo olsun, verilen her kilo böylesine zorlu bir süreçte oldukça değerlidir ve iradeyi fazlasıyla destekler. Zayıflama sürecine devam etme motivasyonuna ihtiyaç duyan kişiler; başlangıç motivasyonlarını hatırlamalı, kendilerine daha küçük hedefler ve ödüller belirleyerek iradelerini kamçılamalı ve atlattıkları yolun kıymetini hatırlamalılardır.

Motivasyon!

Sonuç olarak motivasyon her işin hem çıkış noktasında hem de sürekliliğinde oldukça önem arz eder ve özellikle zayıflamada herkes motivasyona ihtiyaç duyar. Önemli olan; kişiden kişiye değişen motivasyon kaynaklarını doğru belirlemek, onları güncel tutmak, küçük ödüllerle desteklemek ve zayıflama sürecine neden girildiğini kendine tekrar tekrar hatırlatmaktır.

Sizde yorumlarda kilo verme sürecinizi, kendinizi nasıl motive ettiğinizi lütfen bizimle paylaşın.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!