Ana SayfaSağlıkKadınlarda Anksiyete Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda Anksiyete Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Bu bozukluklar yaşamın büyük bir bölümünü etkiler. Peki kadınlarda anksiyete bozukluğunun sebepleri nelerdir? İşte anksiyete ile ilgili...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Anksiyete, sinirlilik, korku, endişe gibi çeşitli bozukluklara neden olan durumlar için kullanılan genel bir terimdir. Bu bozukluklar yaşamın büyük bir bölümünü etkiler. Peki kadınlarda anksiyete bozukluğunun sebepleri nelerdir? İşte anksiyete ile ilgili bütün detaylar:

Anksiyete Nedir?

Anksiyete, stresli durumlar karşısında insanların verdiği tepkiler olarak ifade edilir. Kaygı bozukluğu olarak da ifade edilen anksiyete, anksiyete rahatsızlığı görülen kişilerde sürekli panik havasının oluşmasına neden olur. Anksiyete bozukluğu yaşayan insanlar her an kötü bir şey olacakmış gibi hissederler ve korku içerisinde yaşarlar.

Anksiyete Çeşitleri Nelerdir?

Anksiyete bozuklukları altı bölümden oluşmaktadır. Kadınlarda ve düşük gelirli kişilerde anksiyete bozuklukları daha fazla görülmektedir. İşte o bölümler:

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu: Kronik bir bozukluktur. Spesifik olmayan durumlar karşısında aşırı ve uzun süreli kaygı oluşumunu ifade eder. En yaygın görülen anksiyete bozukluğudur.

Panik bozukluğu: Yoğun ve ani ataklar sonucunda oluşan bozukluktur. Sallanma, kafa karışıklığı, mide bulantısı gibi belirtiler gösterir. Uzun süreli stres veya yaşanmış korkutucu deneyimler sonucunda ortaya çıkabilir.

Fobi: Korku duyulan nesne veya durumlardan kaçma olarak ifade edilir. Fobilerin belirli bir nedeni vardır.

Sosyal anksiyete bozukluğu: Bir ortam içerisinde başkaları tarafından olumsuz olarak değerlendirilme korkusudur. Bu korku çeşidi içerisinde sahne korkusu, aşağılanma korkusu gibi çeşitleri barındırır.

Obsesif kompulsif bozukluk: Tekrarlayan, üzücü düşünceler veya eylemler sonucunda ortaya çıkan kaygı bozukluğudur. Bu gruptaki kişiler kaygılarının farkındadırlar ve kaygılarını hafifletmeye çalışırlar.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu: Cinsel saldırı, rehin olma, ciddi bir kaza geçirme veya askeri muhabere sonrasında oluşan kaygı bozukluğudur.

Anksiyete Tedavi

Nedenine bağlı olarak tedavi çeşitleri değişkenlik göstermektedir. Tedavi yöntemleri şunlardır:

Stres Yönetimi: Stres yönetimini doğru yapmak potansiyel tetikleyicileri sınırlandırmaya yardımcı olacaktır.

Gevşeme teknikleri: Zihinsel ve fiziksel olarak basit aktivetiler yapılabilir. Meditasyon, derin nefes egzersizleri ve yoga tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Olumsuz düşünceleri olumluya çevirmek: Yaşanılan olumsuz düşünceleri olumluya çevirmek önemlidir. Korkuyu yenmek için faydalı olabilir.

Destek ağı: Destekleyici kişilerle konuşmak anksiyete bozukluğunun tedavi edilmesine yardımcı olur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!