Ana SayfaSağlıkAnne / Çocuk1 Yaşına Kadar Bebeklere Neden Bal Yedirilmez?

1 Yaşına Kadar Bebeklere Neden Bal Yedirilmez?

1 yaşına kadar balın verilip verilmediği annelerin kafasını meşgul eden bir durumdur. 1 yaşına kadar bebeklere neden bal yedirilmez?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Bebeklerin beslenmesi önemlidir. Yeni doğan bir bebek ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekirken, sonraki 6 ay da ek gıdaya geçilmelidir. Bebeklere uygun sağlıklı ve organik yiyeceklerin yedirilmesi ve yemek saatleri için gereken özen gösterilmelidir. Ancak bebeklere her doğal besin verilmez. Bunun için uzman hekimler gerekli uyarıları yaparak ebeveynleri aydınlatmaktadır. Özellikle büyük tartışma konusu bal tüketimidir. 1 yaşına kadar balın verilip verilmediği annelerin kafasını meşgul eden bir durumdur. 1 yaşına kadar bebeklere neden bal yedirilmez?

Bebeklere Neden Bal Yedirilmez?

Bebekler aylarına göre beslenme tablosu eşliğiyle gelişimlerini tamamlarlar. Uzman hekimlerin üzerinde durduğu konu ise bal tüketimidir. 1 yaşın altında olan bebeklerin kesinlikle bal tüketmemesi gerekir. Bazı anne ve babalar doğal balı yedirseler de aslında bir risk faktörü olduğunu da unutmamaları gerekir. Çünkü arılar doğada yaşamını sürdürürken bal yapar ve kolostridyum botalium adı verilen maddeyi de bala bırakırlar. Bu maddenin bakteri olması sebebiyle bebeklerde zehirlenmelere sebep olur. Bebeklerin bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı daha çabuk etkilenme riskleri fazladır. Bebeklerin sindirim sistemini bozmamak adına bal tüketiminin olmaması gerekir. 1 yaşından sonra verilen bal yine kontrollü şekilde yedirilirse daha iyi olacaktır.bebeklere neden bal yedirilmez

Zehirlenme Olursa Nasıl Anlaşılır?

Bebeklere yanlışlıkla veya bilerek bal yedirilirse ve hemen zehirlenme olayı olursa ebeveynler bu durumu nasıl anlarlar? Bebeklere verilen baldan sonra geçmeyen kabızlık, kol ve bacaklarda gevşeklik, sürekli ve zayıf şekilde ağlama, emmeyi reddetme veya beslenme konusunda isteksizlik, halsizlik ve solunum sıkıntısı baldan dolayı zehirlenmenin en önemli belirtisidir. 1 yaşına kadar bal tüketimi tamamen anne ve babanın insiyatifine kalmış bir durumdur.

Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Bebeklerin bağışıklık ve sindirim sistemi genel olarak 1 yaşından sonra sağlam temellere oturmaya başlar. 1 yaşından önce verilen her besin önceden kontrol edilmelidir. Paket ürünler yerine daha doğal ve evde pişirilen yemekler tercih edilmelidir. Sağlık örgütünün sürekli vurguladığı konu ilk 63 ay sadece anne sütünün verilmesidir. Sağlıklı bir gelecek anne sütünden geçer.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!