Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviAyak Sakatlıklarında Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak Sakatlıklarında Doğal Tedavi Yöntemleri

Özellikle burkulma gibi uzman doktora görünme istenmeyen durumlarda ayak sakatlıklarında doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Ayak sakatlıkları gerek günlük hayatta gerekse de spor yaparken meydana gelebilecek pek çok rahatsızlık olarak adlandırılabilir. Özellikle burkulma gibi uzman doktora görünme istenmeyen durumlarda ayak sakatlıklarında doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu tedavi yöntemleri ile sakatlanmış olan ayağın daha hızlı bir şekilde iyileştirilmesi mümkündür. Doğal yöntemler ile kısa sürede ayağın rahatsızlığını gidermek ve buna bağlı bir çok sakatlığın önünü kesebilmek de mümkün olur.

Buz Tedavisi

Buz, ayak sakatlıklarında en etkili ve en basit tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Dondurulmuş sebze torbasının ya da buz torbasının sakatlanmış olan yere soğuk kompres uygulanması halinde 10 dakika boyunca yapılacak olan etki ile tedavi uygulanabilir. 3 gün boyunca her gün aralıklı olarak sık sık bu tedavi yöntemini uygulamak bireylerin daha kısa süre içerisinde iyileşme sağlamasına yardımcı olmaktadır. Ağrı, kanama ve şişliğin azaltılmasında soğuk kompres etkili bir yöntemdir.

Soğan Tedavisi

Ayak sakatlıklarında uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesi de soğan tedavisidir. 1 adet kuru soğan parçalanarak 2 bardak zeytinyağının içerisine konur. Soğan yumuşayınca ya kadar ocakta pişirilir. Temiz bir bezin üzerine koyulan bu karışım ayak sakatlığının yaşanmış olan bölgesine konur. Soğan tedavisi ayak sakatlıklarının iyileşme sürecini bir hayli kısaltmakta bu süreçte tedaviye yanıt alma durumu da olumlu bir şekilde geçmektedir. Ayrıca oluşabilecek diğer sakatlıkların da önlenmesine yardımcı olur.

Zeytin Tedavisi

Başlı başına bir sağlık yardımcı gıda olarak bilinen zeytin ayak sakatlanmalarında da oldukça etkilidir. Bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan zeytin, tuz, soğan ve sarımsak bir araya getirilerek ezilir. Sakatlanmış olan alana sargı bezi ile sarmadan önce bol miktarda bu karışımdan sürülür. Kokudan rahatsız olma durumu söz konusu olabileceğinden bu işlemin uyumadan önce yapılması tavsiye edilmektedir. Zeytin tedavisi ayak sakatlıklarında oldukça etkili olan doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. İçeriğinde barındırdığı yağ etkisi ile beraber sakatlanmış olan alanın daha çabuk iyileşmesinde büyük bir katkısı bulunur. Ayak sakatlıkları için uzman bir doktora görünülmesi tavsiye edilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!