Ana SayfaDiyetBeslenmeGlutensiz Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Glutensiz Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Glutensiz beslenmenin faydaları nelerdir? Sindirim sitemini rahatlatmak ve gelişebilecek komplikasyonları önlemek için glutensiz...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Gluten tahılların yapısında bulunan bir çeşit proteindir. Bu tahıllar su ile birleştiği zaman tutkal kıvamını alır ve sindirimi çok güçleşir. Glutensiz beslenmenin faydaları nelerdir? Sindirim sitemini rahatlatmak ve gelişebilecek komplikasyonları önlemek için glutensiz beslenmenin faydası büyüktür. Zaman içinde bağırsakların yapısını bozarak organ hasarına neden olur. Bazı durumlarda çok ciddi boyutlarda iken bazı durumlarda çok daha hafif seyredebilir.

Çölyak Nedir

Sindirim ince bağırsaklarda bulunan slialar tarafından yapılır. Çölyak aslında bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hasta tahıl grubu besinler aldığı zaman bağışıklık sistemi devreye girer ve reaksiyon gösterir. Sindirim bozulur ve besin maddeleri emilemez. Bağırsak villuslar silinir ve sindirim bozulur. Bağırsaklarda sindirim yapılmadığı için kişide beslenme bozukluğu gelişir. Tedavi edilmezse bağırsak yüzeyi tamamen hasar görür ve hayatı tehdit eden bir durum gelişir.glutensiz beslenmenin faydalari nelerdir

Belirtileri Nelerdir

Karında şişkinlik, sürekli ishal durumu, besinlerin sindirimi yapılmadığı için büyüme ve gelişme geriliği, zayıflık, kansızlık, halsizlik, iştahsızlık en sık görülen belirtilerdir. Hasta kişi çocuksa gelişimi yaşıtlarına göre çok geridedir. Çocuğun okul başarısı düşer ve hayat kalitesi bozulur. Çölyak bazı kişilerde hafif seyredebilir ve hayatı boyunca belirti vermeyebilir. Çölyak olan kişiler zayıf ve narin kişilerdir. Kilo alamazlar ve iştahları sürekli kapalıdır. Çölyak hemen anlaşılan bir hastalık değildir. Zaman içinde büyüme hızındaki gerileme ile hekime başvuru yapılır ve o şekilde teşhis konur.

Sağlıklı Bireyler De Glutensiz Beslenebilir Mi?

Gluten sağlıklı kişilerde dahi şişkinlik ve hazımsızlık yapan bir proteindir. Ancak besinlerden glutenin çıkarılması için bir takım işlemler yapılması gerekir. Bu gıdalarda pakete giren ve esas yapısı değiştirilmiş gıdalardır. Bazı tahıllarda gluten yoktur ve içeriği yüksek karbonhidrat gruplarından oluşur. Bu yüzden bağırsaklardan emilimi çok hızlıdır. Özellikle şeker hastalarında çok daha riskli boyutlara varabilir. Glutensiz gıdalar çölyak hastaları için hayat kurtarıcı olurken sağlıklı bireyler için çok da sağlıklı değildir. Gıdalar işlendiği için daha fazla kimyasalı vücuda almak sağlıklı değildir. Yapılan araştırmalarda glutenden zengin beslenen ve glutensiz besinler kullananlar arasında çok ciddi farklar bulunamamıştır. Önemli olan sağlıklı beslenmektir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!