Ana SayfaDiyetBeslenmeKalp Krizine Sebep Olan Yiyecekler

Kalp Krizine Sebep Olan Yiyecekler

Hangi yiyeceğin hangi aralıklar ile yenileceğini bilmek önem taşıyacaktır. Peki, Kalp krizine sebep olan yiyecekler hangileridir?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Sağlıklı bir yaşamın anahtarı kalp sağlığına dikkat etmekten geçmektedir. Özellikle gençlik dönemini geride bırakıp yaşlanmaya başlandıkça vücudun birçok hayati organı risk altına girecektir. Bu sebeple kalp sağlığına dikkat etmenin yollarını öğrenmek, hangi yiyeceğin hangi aralıklar ile yenileceğini bilmek önem taşıyacaktır. Peki, Kalp krizine sebep olan yiyecekler hangileridir?

Kalp Krizini Tetikleyen Kahvaltılıklar

Her yiyeceği kararında yemek, insanlarda “her şeyin fazlası zarardır” deyimi ile karşılık bulur. Ancak bazı yiyeceklerde bu hassasiyet diğerlerinden daha farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kahvaltı ürünlerindeki tüketim daha dikkatli yapılmalıdır.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan bal, fazla tüketildiğinde uzun vadeli kalp rahatsızlarına neden olabileceği gibi ani bir krize de sebep olabilmektedir. Balın içindeki şeker oranının yoğunluğu bu riski arttırır. Günde bir tatlı kaşığından fazla bal tüketilmemesi uzmanlarca önerilmektedir.

Margarin ve peynir çeşitlerinin kalp krizine sebep olan yiyecekler arasında bulunmasına şaşırmamak gerekir. Margarin bazı bitkisel yağların hidrojen desteğiyle doyurulması sonucu üretilir. Kolesterolü yükseltebilecek trans yağların da üretime dahil edilmesiyle birlikte ortaya sağlığı ciddi anlamda tehdit eden bir yiyecek çıkmış olur. Bu yüzden margarin kullanımını en aza indirmek önemli bir hamle olacaktır. Peynirler kalsiyum deposu olarak bilinir; ancak yararları kadar zararları da olabilmektedir. Sodyum miktarının yüksekliği nedeniyle çoğu peynir türünü azar azar yemek gerekmektedir.kalp krizine sebep olan yiyecekler

Donmuş Gıdalar Kalp Krizine Neden Olur mu?

Dondurulmuş gıdalar tüketicilerce yoğun olarak tercih edilen ürünlerdendir. Yiyeceği uzun vadeli saklamak düşüncesi kişiye cazip gelse de, bu düşünce kalp krizi riskini arttıran bir etken olabilir. Donuk ürünlerdeki sodyum yoğunluğu kalp için uygun değildir. Zaman geçtikçe besin değerlerinin kaybolmaya başlaması da donuk ürünlere bakış açısını değiştirmenize yardımcı olabilir.

Kalp Krizine Neden Olan Diğer Yiyecekler

Ketçap, mayonez, hardal gibi ürünlerde kolesterolü yükselten maddeler bulunmaktadır. Hazır almak yerine evde üretilmesi önerilir. Brokoli ve lahana gibi turpgiller familyasından bazı yiyecekler kalp sorunu yaşayanlara zararlı olabilmektedir. İçerdikleri yoğun K vitamini ve hormon dengesini bozabilecek guatrojen maddeler kalp hastalıklarına davet çıkarabilir. Kalp krizine sebep olan yiyecekler düşünüldüğünde bunlardan en çok dikkat edilmesi gereken kızartmalardır. Patlıcan, patates, domates, biber gibi yiyecekleri kızartma haline getirerek

Bu Konular İlginizi Çekebilir!