Ana SayfaSağlıkSağlık Bakanının Görevleri Nelerdir?

Sağlık Bakanının Görevleri Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı, vatandaşlarının ruh ve beden sağlığından sorumludur ve bu alanda oluşabilecek bütün sorunları çözmek ile görevlidir.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Sağlık Bakanlığının  Görevleri Nelerdir?

Kanun Hükmünde Kararname ile belirlenen görevlerde Sağlık Bakanlığı; sınırları içinde bulunan milletini dil, din, ırk ayrımı yapmadan, oluşabilen her türlü ruhsal, psikolojik anlamdaki sağlık sorunlarını gidermek olarak tanımlanmıştır.

Bu Kapsama Göre;

*Sağlık Bakanlığı, vatandaşlarının ruh ve beden sağlığından sorumludur ve bu alanda oluşabilecek bütün sorunları çözmek ile görevlidir.

*Serum, aşı ve kan ürünleri ile ilaç üretimi yapan kurum ve kuruluşların denetlenmesinden sorumludur.

*Sağlık alanında hizmet veren uluslararası ve yurt içi kurumlar ile sürekli iletişim ve iş birliği halinde olmak zorundadır.

*Ülke genelinde meydana gelen herhangi bir salgın hastalık durumunda veya bir hastalık türü tespit edildiğinde bunların önlenmesinden ve hastalık kapanların tedavisini yaptırmaktan sorumludur.

*Meydana gelecek herhangi bir ilaç ihtiyacı durumunda, gerekse bakan önderliğinde yurt dışından getirilmesini sağlayarak ilacın temin edilmesi ile hükümlüdür.

*Satışta olan gıda ürünlerinin sağlığa herhangi bir zararı olup olmadığına dair çalışmalar yapmak zorundadır.

*Tedavisi güç olan kanser, verem, veba gibi hastalıkları önlemek amacı ile çalışmalar yapmak zorundadır.

*Çevre sağlığına ilişkin, mahalli idare ve kuruluşlar ile işbirliği yaparak çevre sağlığı ile ilgili gerekli önlemleri almakla görevlidir.

*Sağlık alanında gelişen bilim ve teknoloji raporlarını sürekli takip ederek, sağlık alanına sürekli yenilikler getirmek, sağlık alanlarında iyileştirmeler yapmak zorundadır.

*Aile planlaması, çocuk sağlığı ve gelişimi, aile planlaması gibi yürütmek zorunda olduğu hizmetleri de vardır.

*Kötü etkiye sahip olan ilaç veya uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerin kullanımını azaltmaya yönelik çalışmalar yapmak gibi görev ve sorumlulukları vardır.

Sağlık Bakanlığı Bu Amaca Yönelik Olarak;

*Gerekli plan ve stratejileri belirler, planlamasını yapar.

*Uluslararası alanda, gerekli alanlarda işbirliğine gider.

* İzleme, rehberlik, teşvik ve değerlendirme alanlarında denetleme yapar ve gerekli önlemleri alır.

*Acil durum ve afetlere karşı daima sağlık hizmetlerini hazır bulundurur. Halkın acil afet durumunda sağlık hizmetlerine en kısa  yoldan erişimini sağlar.

* Görev ve hizmetin vermiş olduğu her türlü tedbir ve önlemi alır.

* Piyasada satışı mevcut ilaç fiyatlarının belirlenmesi konusunda çalışmalar yürütür. Çıkarılan fiyat listesini piyasaya sunmaz. Fiyat listesini onaylamak ve yürürlüğe koymak Bakanlık Kurulunun görevidir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!