Ana SayfaDiyetProbiyotik Kaynağı Yoğurtla Bağışıklığınızı Güçlendirin

Probiyotik Kaynağı Yoğurtla Bağışıklığınızı Güçlendirin

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Probiyotik Ürünler Tüketin!

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Salgın hastalıkların en fazla ortaya çaktığı mevsim geçişleri ve soğuk havalarda hastalıklardan korunmanın en güzel yolu bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Böyle dönemlerde yapılacak en güzel beslenmede probiyotik kullanımını artırmak. Bunun için tüketilecek en güzel besinde yoğurt.

Probiyotik Kaynağı Yoğurt Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor!

Mevsim geçişleri ve havaların soğuması ile salgın hastalıklardaki artış yüksek seviyelere çıkmaktadır. Bunun için yapılması gereken de bağışıklık sistemini güçlendirici özellikle probiyotik besin açısından zengin olan yiyecekler tüketmek. Probiyotik açısından en zengin besinlerin başında da yoğurt gelmektedir. Yoğurttan kastımızda tabiî ki hazır alınanlar değil evde yapılanı olandır.

Konuyla ilgili Balıkesir ilinde “Yoğurdumu Kendim Yapıyorum” etkinliğine katılan ve yoğurt mayalayan Canan Karatay’da şunları söyledi: “Yoğurdu evde kendi yaptığımız zaman en doğal probiyotiktir. Bütün yaşlı, çocuk hastaların bağışıklık sistemini güçlendirir. Bol yememiz lazım. Hayatı uzatır. Kafkasya’da uzun yaşarlar. Çünkü sabah, öğlen, akşam yoğurt tüketirler. Ama tam yağlı süt kullanacaksınız. Bunun probiyotik sayısı çok önemlidir. %80 bağışıklık sistemini güçlendirir. En iyi aşıdır. Kış geliyor. Kendi yoğurdumuzu yapalım ve çocuklarımızı, hastalarımızı bunlarla besleyelim. Tok tutar, kilo verdirir.” Şeklinde konuştu.

Bağışıklık sistemini güçlendirme ve probiyotik kullanımı ile ilgili de Probiyotik ve Prebiyotik Derneği Başkanı Prof. Dr. Tarkan Karakan da; Probiyotik içeren başta yoğurt olmak üzere çeşitli süt ürünleri birçok salgın hastalığın önüne geçmekte ve birçok hastalığın sebebi olan bağırsaklardaki bakteri dengesizliğini ortadan kaldırdığını, yoğurt gibi probiyotik besin içeren yiyeceklerin tüketilmesi halinde yılda 7 defa soğuk algınlığı ile karşılaşılırken, probiyotik kullananlarda bu oranın 2 veya 3’e düştüğünü, mevsim geçişlerindeki salgın hastalıklara kalkan olduğunu, ishalin önlenmesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor.

Sizlerde evde kendi yaptığınız yoğurtla bağışıklık sisteminizi güçlendirin ve mevsim geçişlerini ve kışı hasta olmadan atlatın.

Sağlıcakla kalın.