Ana SayfaSağlıkTansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon Neden Yükselir?

Birinci gruptaki tansiyonun yükselmesinin nedenleri bilinmiyor ama hastalığın meydana gelmesinde genetik faktörler (ailede şeker hastalığının olması), kişinin aşırı heyecanlı olması ve şişmanlık gibi bazı olaylar karşımıza çıkıyor.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

İkinci gruptaki tansiyonun yükselmesi ise böbreklerle ilgili çeşitli hastalıklar, kalp hastalıkları, iç salgı bezlerinde meydana gelen düzensizlik ve sinir sisteminde yaşanan bozukluklar sonucu ortaya çıkıyor.  Böbreklerin normal işlevini yerine getirmemesi ya da böbreklerden geçen kanın azalması sonucu tansiyon yükselir. Aksi olduğunda da yani kan çoğaldığında da tansiyon düşer.

Böbrek ve hormon hastalıklarının yüksek tansiyona neden olma oranı ise sadece yüzde 10 civarında. Geri kalan yüzde 90 ‘lık nedenler çok net bilinmediğinden tansiyonunuza çok dikkat etmelisiniz. Yüksek tansiyon son derece ciddi bir hastalıktır ve hipertansiyonu olanlar mutlaka bunun farkında olmalıdır. Kan basıncınızı ölçtürerek yüksek tansiyonunuzun olup olmadığını bilmek zorundasınız. Herhangi bir hastalığınız yoksa bile tansiyonunuzu, kan basıncınızı ölçtürün.

 

Bu Konular İlginizi Çekebilir!