Ana SayfaDiyetBeslenmeKilo Almanızı Sağlayacak Vitaminler

Kilo Almanızı Sağlayacak Vitaminler

Kilo vermek kadar alamamak da oldukça büyük bir sorundur. Peki, kilo almanızı sağlayacak vitaminler nelerdir ve nasıl, ne kadar tüketilmelidir?

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kilo vermek isteyenler olduğu gibi vücut dengesine göre zayıf olanlarda, bu yönde kilo almak isteyebilir. Bu nedenle kilo aldıran vitaminlere ve besinlere ihtiyaç duyabilir. Kilo almanızı sağlayacak vitaminler, tabii ki sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçer. Zayıflamak için her ne kadar düzen sağlıklı besinler gerekiyorsa, kilo almak içinde düzenli ve vitamin içerikli beslenme düzeni gerekir. Beslenme düzeni doğrultusunda, yemek öğünlerinize; vitamin ve mineral açısından zengin besinleri eklemelisiniz. Ayrıca protein ağrılık olmasına da özen gösterin. Omega3 yağ asitleri de vücudun ihtiyacı olan bir vitamindir, bu nedenle Omega3 yağ asitlerini içeren besinleri gün içinde tüketmeye özen gösterin.

Kilo Almanızı Sağlayacak Vitaminler Nelerdir?

Kilo almanızı sağlayacak vitaminler kapsamında, yemek öğünlerinizi belirleyebilir ve düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Kilo aldıran vitaminler şöyledir:

  • B Vitamini: B gurubu vitaminler kilo almayı sağladığına yönelik bilgiler mevcuttur. Kilo aldırmasına sebep olan etken, iştah açıcı özellik göstermesidir. Kişinin iştahını açar ve bu yönde daha fazla yemek yemeyi sağlar. Bunun sonucunda da kilo almanız kaçınılmaz olur. B1 vitaminleri su içinde çözünebilen vitaminlerdir. Et, esmer pirinç, tam tahıllı ekmekler vb. besinler B1 vitamini açısından zengindir. Yemek öğünlerinize düzenli bir şekilde ekleyebilirsiniz.
  • C Vitamini: Metabolizması hızlı olan kişiler kilo almakta zorlanır. Bu nedenle, yapılan araştırmalara göre c vitamini bu kişilerin kilo almasında yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sindirim sistemi hastalıklarına karşı bünyeyi de korumaktadır. Bu nedenle yemek öğünlerinize C vitamini içeren besinleri ekleyerek kilo alabilir ve vücut direncinizi artırabilirsiniz.
  • D vitamini: Kemik yapısını güçlendiren D vitamini, vücut iskelet yapısını da güçlendirir ve kişinin kas-kemik dokusunun daha güçlü olmasını sağlar. D vitamini tüketerek, kas-kemik kütlenizi artırabilirsiniz. Düzenli spor yapılmasıyla da kemik yapınızı güçlendirebilirsiniz.
  • Demir Vitamini: Demir eksikliği kişinin, zayıflamasına yol açabilir. Çocukların fiziksel gelişimlerini engellediği gibi zihinsel gelişimini de olumsuz etkiler. Bu nedenle demir eksikliğiniz varsa bunu karşılamanız gerekir. Demir eksikliği olduğunda, vitamin-mineral ağırlıklı beslenseniz dahi kilo almanız zorlaşabilir.
  • Çinko Vitamini: İştah kaybına yol açan etkenlerden biri, çinko eksikliğidir. Bu nedenle çinko eksikliğini gidermek önem taşır. İştahınız açılır ve bağışıklık sisteminizde güçlenecektir. Et, deni ürünleri, kuru yemişler, süt-süt ürünleri vb. her biri çinko vitamini içerir. Dilerseniz takviye vitamin de alabilirsiniz.
  • Keratin: Vücut enerjisini artırır ve kas yapısını geliştirir, ayrıca vücut direncini üst seviyeye taşır. Toz şeklinde takviye olarak alabilirsiniz. Ya da kırmızı et ve balık tüketerek karşılayabilirsiniz. Kilo aldıran vitaminler arasında yer alır, fakat öncelikle vücut ihtiyaçlarınızı belirlemenizi ve bu yönde hareket etmenizi önerebiliriz.
kilo almanızı sağlayacak vitaminler 2
kilo almanızı sağlayacak vitaminler

Kilo Aldıran Vitaminler Neler?

Kilo aldıran vitaminler arasında; C vitamini, B vitamini, Demir, çinko, Keratin, D vitamini gibi vitaminler yer aldığını belirttik. Kilo aldırmalarındaki özellikleri, iştah açıcı özelliğe sahip olmalarıdır. Bunların yanında; protein ağırlıklı besinler, karbonhidratlar vb. gıdalarda hızlı kilo alımını destekler. Fakat kilo alma sorununuzu da sağlıklı bir beslenme düzeni içinde değerlendirmeli ve kilo almak için, yağlı ya da işlenmiş gıdalara yönelmemenizi öneriyoruz. Kilo vermek ve kilo almak yani kişinin ideal kilosunda olması tamamen dengeli ve sağlıklı beslenmesiyle alakalıdır. Vücut ölçülerinize göre zayıfsanız bu durumda, kilo alamamanıza neden vücudunuzda mevcut vitaminlerin eksikliği olabilir. Bu nedenle öncelikle kan testi yaptırabilir ve bu yönde sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. İdeal kilonuzda olmak, sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için önemlidir. Bu nedenle her aşamada kontrollü bir şekilde ilerlemeniz gerekir.

Kilo Almak İçin Beslenme Düzeni

Kilo almanızı sağlayacak vitaminler daha önce de belirttiğimiz gibi; C vitamini, B vitamini, demir, çinko, keratin, D vitamini vb. şeklindedir. Vücudunuzda ilgili vitaminlerin eksik olmasından dolayı, iştahınız kapanabilir ve bu doğrultuda kilo almakta zorluk yaşayabilirsiniz. Özellikle çinko vitamini eksikliğinde, kişinin iştahı tamamen kapanır ve yemek yeme isteği yok denecek kadar az olur. Bu durumda kilo alımı durur. Vitaminlerin alımı konusunda öncelikle, kan testi yaptırmanızı önerebiliriz. Böylelikle kan değerleriniz doğrultusunda, vücudunuzda eksik olan vitamini belirleyerek beslenme düzeninizi bu yönde oluşturabilirsiniz. Beslenme düzeninizin, her zamanki gibi dengeli ve sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!