Ana SayfaSağlıkHamilelikAnne Karnında Bebek Gelişimi İçin Neler Yenmelidir?

Anne Karnında Bebek Gelişimi İçin Neler Yenmelidir?

Anne karnında bebek gelişimi için nelerin yenmesi gerektiği, nelerin yenmemesi gerektiği ve bebeğin gelişimi için beslenme sıklığının nasıl olması gerektiği öğrenilmelidir.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Anne karnında bebek gelişimi, anne karnında önem kazanan ve dünyaya geliş sonrasında da devam eden bir süreçtir. Anne ile bebeğin gelişimi, anne karnında en çok besinler sayesinde gerçekleştirilir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi İçin Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Anne karnındaki bebeğin gelişimi için, doktorlar tarafından da hamile kadına bildirileceği üzere, bazı besinlerin tüketilmesi gerekir.

Bu besinler ise şu şekildedir:

  • Bol miktarda su
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Domates, salatalık, mor lahana gibi, doğrudan mevsime ait sebzeler
  • Sindirim için problemler oluşturmayan, aksine sindirimin daha rahat gerçekleştirilmesine yardımcı olan meyveler tüketilmelidir. Bu gruptaki meyvelere; elma, armut, portakal ve kayısı gibi meyveler örnek olarak verilebilir.
  • Kabak sebzesi

Gibi besinler başta olacak şekilde, doktor tarafından özel olarak belirtilen besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesi gerekir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi İçin Neler Yenmemelidir?

anne karnında bebek gelişimi i̇çin neler yenmelidir?
anne karnında bebek gelişimi i̇çin neler yenmelidir?

Anne karnındaki bebeğin gelişimini en iyi halde sağlamak için, anne tarafından tüketilmemesi gereken besinler de vardır. İlk olarak, besin değerlerinin içerisinde alkol ve uyuşturucu türü maddelerin olması bebeğin; zihinsel, bedensel ve diğer her türlü yapısal olarak gelişmesine engel teşkil edecektir.

Bu nedenle, kesinlikle uzak durulması gerekir. Ayrıca, hamilelik döneminde vücudun çok daha hassas olması nedeniyle annenin bazı besinlerden tiksinmesi mümkündür. Bu tür durumlarda ne olursa olsun, tiksinme gerçekleşen besinlerden uzak durulmalıdır. Tüm bu belirtilen besinlere ek olarak, alerjik reaksiyona neden olan gıdalardan da kaçınılması gerekir.

Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi İçin Ne Sıklıkta Tüketim Yapılmalıdır?

Anne karnında olan bebeğin en sağlıklı gelişimi için, beslenme zaman aralıklarının mutlaka ayarlanması gerekir. Bu tüketim sıklığı ise; sabah, öğle ve akşam olacak şekilde ana öğünleri bulunan ve her ana öğün arasına yerleştirilen bir ara öğünle tamamlanacak şekilde ayarlanmalıdır. Böylelikle en sağlıklı anne ve bebek gelişimine devam edilecektir. Ayrıca, diyetisyen yardımı alınarak da beslenme sıklığının belirlenmesine ve uygulanma sıklığına karar verilebilir.

Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

Anne Karnında Bebek Gelişimi hakkındaki diğer içeriklerimiz

Bu Konular İlginizi Çekebilir!