Ana SayfaSağlıkKadınlarda Vajinal Akıntı Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda Vajinal Akıntı Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda Vajinal Akıntı Tedavi edilmezse kısırlığa ve pelvik enfeksiyonlara neden olabilir. Peki, Kadınlarda Vajinal Akıntı Sebepleri Nelerdir?

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Vajinal akıntı vajina florasını sağlayan yumurtlama ve adet öncesi dönemde farklılık gösteren doğal bir akıntıdır. Cinsel ilişki öncesinde salınan vajinal akıntı cinsel birleşmeyi kolaylaştırıcı etki sağlar. Bazen vajinal akıntıda oluşan değişimler bir enfeksiyon habercisi olabilir. Vajinal enfeksiyonlar tedavi edilmezse kısırlığa ve pelvik enfeksiyonlara neden olabilir. Peki, Kadınlarda Vajinal Akıntı Sebepleri Nelerdir?

Normal Rengi Nasıldır

Vajinal akıntının normal şekli şeffaf ve hafif sulu şekildedir. Yumurtlama gününde şeffaf ve ele alındığı zaman sünen kıvamdadır. Vaijnal akıntının normal renginde kan ve koku yoktur. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde ara ara kahverengi akıntı olabilir. Ama bu kahverengi akıntı genellikle adet öncesi dönemde görülür.

Enfeksiyon Belirtisi Veren Vajinal Akıntı Nasıl Olur?

Herhangi bir nedenden dolayı enfeksiyon gelişmişse vajinal akıntının rengi ve kıvamı da değişir. Mantar enfeksiyonlarında peynir kesiği gibi beyaz ve parçalıdır. Keskin bir koku ve yoğun kaşıntı vardır. Trikomanas vajinit gibi hastalıklarda koyu yeşil ve kokuludur. Yoğun akıntı kadını rahatsız eder ve hayat kalitesini düşürür. Mantar enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda korunmasız cinsel ilişki hastalığın bulaşması için tek nedendir. Özellikle genital siğil dediğimiz enfeksiyon tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine neden olur. Rahim ağzı kanserinde akıntıda ki değişiklik en son aşamada meydana gelir. Düzenli olarak yılda bir defa alınan smear örneği ile erken teşhis edilebilir ve kanser oluşmadan yakalanmış olur.

Vajinal Akıntı Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinal akıntının rengi ve kokusu var olan enfeksiyonu belirlemede önemli bir kriterdir. Tedavi süreci boyunca cinsel ilişki esnasında mutlaka kondom kullanılmalıdır. Vajina florasını bozacak uygulamalardan kesinlikle vazgeçilmesi gerekir. Vajinal bölge sabun ile yıkanmamalı ve vajinal duş asla yapılmamalıdır. Pamuklu ve akıntıyı emen iç çamaşırlar tercih edilmelidir. İç çamaşırlar mutlaka iyice yıkanmalı ve ütülenmelidir. Toplu kullanılan tuvaletler herpes enfeksiyonu için çok tehlikelidir. Toplu yerlerde tuvalet kullanımı sınırlandırılmalıdır. Vajinaya ıslak mendil gibi doğal yapısını bozacak ürünler kullanılmamalıdır. Enfeksiyonları önlemek açısından tek eşlilik çok önemlidir. Cinsel ilişlide mutlaka kondom kullanılması partnerinize bulaşmasını önlemek için çok önemlidir.

Vajinal akıntı nedir?

Op. Dr. Parvana Seyidova (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

Bu Konular İlginizi Çekebilir!