Ana SayfaGüzellikSaç BakımıSaç Cilası Nedir? Ne İşe Yarar?

Saç Cilası Nedir? Ne İşe Yarar?

Saç cilası nedir? Aslında saç cilası da yine bir tür saç boyasıdır ama en basit haliyle saç boyasının sulandırılmış bir şeklidir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Saçlarını boyatan pek çok kadın bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Saçınızı boyattınız veya kendiniz boyadınız sonuçta beğenmediğiniz bir görüntü oluştu veya saçın rengi çok çabuk aktı ve saç rengârenk olmaya başladı. Diğer bir sıklıkla oluşan sorun ise saçınız istediğiniz renkten daha açık renkli oldu ama siz daha koyu bir renk istiyordunuz. Özellikle sarı boyalar da bu problem ortaya çıkmaktadır ya da röfle yaptırdınız doğal sarılarınız olsun isterken kızılımsı renkler ortaya çıktı. İşte bu tip problemleri düzeltmek için saç cilası kullanılır. Saç cilası nedir? Aslında saç cilası da yine bir tür saç boyasıdır ama en basit haliyle saç boyasının sulandırılmış bir şeklidir. Genel olarak saç cilası hazırlanırken saç boyasının saça geçmesini sağlayan ve saç rengini açan kimyasal olan oksidan krem katılmaz. Bunun yerine boya yalnızca sulandırılır ve böylece saçın tamamı değil sadece açık tondaki kısımları renklendirilmiş olur. Saç Cilası Ne işe yarar? Boya sonrası sarılar istediğiniz renge göre çok açık tonda olursa, turunculuk, beyazlık hataları varsa bu farkları saç cilası kapatır.

Oksidan Krem Kullanılması

Oksidan krem boyanın tutması için bazı durumlarda kullanılabilir. Eğer saç cilasına röfleli saçı düzeltmek için yoğun miktarda katılırsa saç daha kötü bir görünüme sahip olur. Kuaförlerde röfleyi düzeltmek için düşük değerli oksidan krem kullanılır. Röfleli kısımlara bu şekilde düzeltme yapılır. Eğer saça birden fazla renk tonu uygulanacak ise saçta doğal ışıltı sağlanabilmesi ve renk tonlarının birbiri ile uyumu sağlanarak keskin geçişlerin yumuşak geçişlere dönüştürülmesi için saç cilası kullanılır.sac cilasi nedir

Saç Cilası Evde Hazırlanır Mı?

Saç boyası yaptırdıktan veya kendiniz yaptıktan sonra saçta akmış veya renk bozuklukları oluşmuş ise saç cilası ile düzeltme yapılır. Özellikle sarı, platin ve kızıl saçlarda akma çabuk olur. Evde saç cilası hazırlanması gerekiyorsa saç rengine uygun saç boyası seçilmesi ev kullanıcısına için daha kolay olacaktır.

Saç Cilası İçin Boya Seçimi

Eğer saç koyu renk ise sarı cila yapmak tam bir hataya neden olacağından kullanılmamalıdır. Sarı veya röfleli saçlarda platin veya açık küllü sarılar cila olarak kullanılabilir. Saç boyasına boya tüpünün yarısı kadar ılık su koymak boyayı sulandırmaya yetecektir. Bu karışıma biraz saç kremi ve badem yağı da eklerseniz çok daha olumlu sonuç alır ve saçınızın beslenmesini sağlayarak kırılmaları önlemiş olursunuz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!