Ana SayfaDekorasyonYatak Odası Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak Odası Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Her mekânın en önemli tasarım detaylarından bir tanesi aydınlatmadır. Aydınlatma özel bir dizayn ve başarı gerektiren alanların başında gelir. Çünkü harika mobilya tasarımları ve fikirleri ile oluşturduğunuz bir yatak odasına yeteri kadar ışık gelmemesi halinde bazı köşeler karanlık kalacaktır. Bundan dolayı da tasarımlarınızın karanlıkta kalmasına katkı sağlayacak bir aydınlatma ile karşı karşıya kalmayacak seçimler yapmak gerekir. Tam tersi olması ve korkunç derecede parlak ışıklar ile ortamın aydınlatılması da aynı şekilde rahatsızlık verilmesine neden olacaktır. Bunun için en özel dinlenme alanlarınızdan olan yatak odası aydınlatmasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda net bilgi sahibi olmak önemlidir.

Sarı Işıklar

Tasarruflu olmaları ve daha net göstermeleri gibi nedenlerden dolayı uzun zaman boyunca beyaz ampüller evlerde kullanılmıştır. Tasarruflu lambalar olması nedeniyle kullanımın yaygınlaşmasına tezat olacak şekilde aslında resmi ve uzak bir havaları olduğu da herkes tarafından bilinir. Bunun yerine sarı ve tonlarından oluşan aydınlatmalar daha sıcak ve samimi ortamların oluşmasına imkân tanımaktadır. Bunun için rustik ortamlarda da özellikle tercih edilen sarı ton ışıkları yatak odanızda siz de kullanabilirsiniz.

Işığın Kaç Watt Olacağı

Işığınızın renk seçimi tamamlandıktan sonra geriye kalan detaylardan bir tanesi de ışığın kaç watt gücünde olacağıdır. Çünkü yatak odanızdaki ışığın parlak olması veya tonu ortamın havasını değiştirmeye neden olacak kadar önemlidir. Tonun parlak olmaması veya fazla sarı olmaması için deneyerek karar vermeniz önerilir. Böylece daha çok sizi rahat ettirecek bir ton bulmuş olursunuz.yatak odasi aydinlatmasinda dikkat edilmesi gerekenler

Lambanın Yeri

Detayları tamamladıktan sonra lambanın yerini de kontrol etmek gerekir. Avizenin bulunduğu yer genelde evlerde sabit şekilde ayarlanmıştır. Bu yerler bazen mimar tarafından belirlenirken bazı detaylar atlanabilir. Böyle bir olayın yaşanmaması için yapmanız gereken ışıklandırmaları kontrol ettikten sonra gerekirse karanlık kalan noktalar için abajurları kullanmak olmalıdır. Spot lambalar da işinizi görecektir.

Yatak Odasının Tasarımı

Yatak odanızın tasarımı ve model seçimleri de lambanız için önemlidir. Tasarım gereği sığmayan bir dolabı en çok ışık alan yeri kapatacak şekilde koymuş olmak daha güçlü bir lamba almanızı zorunlu kılar.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!