Ana SayfaDekorasyonYemek Odası Dekorasyonu Fikirleri

Yemek Odası Dekorasyonu Fikirleri

Yemek odası en iyi nasıl dekorasyon yapılır? Evlerin en çok kullanılan ve göze çarpam yemek odası dekorasyonu için ilginç fikirler.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yemek odası dekorasyonu fikirleri ile kendi yorumunuzu birleştirdiğinizde ekstra güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz. Yemek odası ve yemek odasına ait eşyalar, uyum ve ahenk içinde olmalıdır. Renk uyumu, eşyaların malzemelerindeki uyum gibi hepsinin bir bütün doğrultusunda, aynı ahengi yakalaması önem taşır. Tabii uyum derken, aynı renk tonlarına sahip olmamalıdır. Birkaç rengin alt tonları ya da renklerin sıcak-soğuk tonlarına göre, dekorasyon yapılmalıdır. Yemek odasında olması gereken eşyalar; yemek masası, sandalyeler, konsol, aydınlatmalar, büfeler gibi eşyalar uyumlu olmalı ve odanın şekline göre dizayn edilmelidir.

Yemek odası dekorasyonu açısından dikkat etmeniz gereken önemli noktalar; yemek odasının şekli ve boyutu önemlidir. Çünkü, eşyaların odanın şekline göre dizayn edilmesi gerekir. Böylelikle genel olarak görsel uyumu yakalayabilirsiniz. Odanın büyüklüğü, küçüklüğü ya da kare-dikdörtgen gibi şekline göre eşyalar yerleştirilmelidir. Oda küçük boyutlarda ise aydınlatmalara yoğunluk verebilirsiniz. Duvar renginde ise daha aydınlık tonları tercih etmeniz uygun olacaktır. Boya ya da duvar rengi gibi detaylarda, açık tonlar ortamı daha büyük ve geniş gösterir. Fakat büyük bir oda ise duvar renginde renk tercihini eşyalarınıza göre tercih edebilirsiniz.

yemek odası dekorasyonu fikirleri
yemek odası dekorasyonu fikirleri

Yemek Odası Dekorasyonu Fikirleri

Yemek odası dekorasyonu fikirleri; eşyaların yerleştirilmesi, eşyaların her birinin en küçük dekoratif eşyanın dahi bir uyum içinde olması önem taşır. Odanın boyutu, şekli gibi ince detaylar eşyaların yerleştirilmesinde önceliğe alınmalı, dekorasyon uyumunda ise eşyaların her birinin renk ve görsel uyumu dikkate alınmalıdır.

Yemek odası dekorasyonu fikirleri doğrultusunda dikkat etmeniz gereken noktalarda öneriler:

  • Yemek odasının şekli; dikdörtgen ya da kare olması, eşyaların yerleştirilmesi açısından önem taşır. Ayrıca odanın küçük veya büyük olması da eşya tercihinizde ve duvar rengi gibi detaylarda dikkate alınmalıdır. Seçtiğiniz eşyalar odanın boyutuna sığmalı ve renk açısından boğucu olmamalıdır. Bu gibi ince detaylar genel dekorasyonu oluşturur.
  • Renk uyumu; renk uyumu, ortama dahil olan her eşyanın dahil olduğu bir noktadır. Tabii zevkiniz doğrultusunda belirleyebilir, ancak eşyalarınızı göz önüne almanız gerekir. Perdeler, yemek masası takımı, yemek odası takımı, halı, her birinin renklerinde uyum olması daha hoş bir görünüm elde etmenize olanak sağlar. Ortamda sadece bir tek rengi, çeşitli dekoratif ürünler ile ön plana çıkarabilirsiniz. Ya da dilerseniz ortamdaki birkaç rengi aynı anda ön plana çıkarmanızda mümkündür. Bu noktada zevkiniz öne çıkar.
  • Tarzınıza göre dekorasyon olmalı; genel olarak eviniz klasik mi? Modern mi? Bunu dikkate alabilirsiniz. Eşya tercihinde de bunu yansıtabilirsiniz.
  • Dekoratif ürünler; tablolar, çerçeveler, aydınlatmalar, şamdanlar, iç mekan bitkisi gibi daha sayısız dekor ürününü zevkinize göre tercih edebilirsiniz.
  • Perde, halı-kilim uyumu da öne çıkmalıdır. Yemek odasındaki perde seçiminizde yine, yemek odası takımının tarzı öne çıkabilir. Klasik bir tarza sahip ise daha şık ve gösterişli bir perde tasarımını tercih edebilirsiniz. Fakat eşyalarınız modern ise daha sade ama şık perdelere yönelebilirsiniz. Perde rengini halınızın içinde yer alan bir renkten tercih edebilirsiniz. Böylece boğucu olmaz sadece bir rengi öne çıkarmış olursunuz.

Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek odası dekorasyonu, kişilerin zevkini ön plana çıkaracağı dekora sahip olmalıdır. Ayrıca, hoş bir dekorasyon ile ortamın ambiyansını yükseltebilir ve iştah açıcı bir güzelliğe sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece aile yemekleriniz daha keyif verici geçecektir. Misafirlerinizi de hoş bir görselliğe sahip yemek odanızda ağırlamaktan keyif alacağınızı belirtmek isteriz. Bunun için sadece eşyaları yerine yerleştirmek değil de küçük detaylar ekleyerek sağlayabilirsiniz.

Eşyaların şıklığı, dekorasyonun görsel dizaynı doğrultusunda öne çıkar. Bunu dikkate alarak yemek odanızı yaratıcı fikirler dahilinde ve tabii ki yorumunuzu da ekleyerek zenginleştirebilirsiniz. Dekorasyonun tamamlayıcı ve hoş parçalar muhakkak ki dekoratif ürünlerdir. Küçük ya da büyük her dekoratif ürün, sizin tarzınızı ve kişisel özelliklerinizi ortama yansıtır. Bunu dikkate alarak, kişisel zevkinizi yansıtan eşyalara yönelebilirsiniz. Yemek odası dekorasyonu pratik yöntemler dahilinde oldukça basittir. Sizler sadece nereye ne eklenmesi gerektiğini iyi kavramalısınız. Evinizde bulunan eşyalar ile de süsler yapabilir ve odanıza ekleyebilirsiniz. Yeni evinizde yeni bir yemek odası tasarlayacaksanız, her eşyayı yeni tercih edebilirsiniz. Fakat mevcut evinizdeki yemek odanızda, küçük parça değişimleri ile yenilik yaratabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!