Ana SayfaGüzellikMakyajBB Krem Nedir Nasıl Uygulanır?

BB Krem Nedir Nasıl Uygulanır?

Cilt bakımının vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alan BB Krem nedir ve nasıl uygulanır? BB Krem uygulaması yapılırken nelere dikkat edilir?

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

BB kremler; renklendirici özelliği ile kapatıcı görevi görür. Fondöten yerine kullanılır. Cilt tonuna yakın bir ton tercih edilir, böylece cilt üzerindeki kusurları kapatmanızda yardımcı olur. Kapatıcı ve nemlendirici özelliğine sahiptir. BB açılımı; Blemish balm şeklindedir.

BB krem, cilt üzerinde bulunan leke ve benzeri kusurların kapatılmasında yardımcı olur. Kapatıcı özelliğinin yanında, nemlendirmesi de tercih edilmesinde önemli etkenlerinden biridir. Ayrıca BB krem doğal bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur. BB kremi, genel olarak renklendirici nemlendirici olarak bilinmektedir. Sizlerde sade ve doğal bir görünüm kazanmak istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Özellikle fondöten kullananlar için alternatif bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Cilt üzerindeki sivilce, kızarık gibi durumları, ağır fondötenler ile kapatmak yerine, BB krem ile kapatabilir ve daha hafif yapısı ile rahatlayabilirsiniz. Cilt tonunu eşitler, nemlendirir ve güneş koruyucu etkisi de mevcuttur. BB kremlerinin; açık, orta ve koyu şeklinde her cilt rengine hitap eden renkleri bulunur.

bb krem nedir
bb krem nedir

BB Krem Nedir?

BB kremin açılımı Blemish Balm’dır.  BB krem, cilt üzerindeki kusurları kapatmak ve cildi nemlendirmek amacıyla tercih edilir. Hafif ve doğal formu ile herkes tarafından özellikle tercih edilen krem olduğunu söyleyebiliriz. Günlük kullanımı için pratik ve uygun olan BB kremi günün her saatinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. BB krem özellikleri gibi renk tonunda da çeşitlilik vardır. Açık, sarı, koyu her ten rengine sahip kişilere hitap eder.

BB krem özellikleri şöyledir:

 • Nemlendirici özelliğine sahiptir.
 • UV ışınlarını karşı koruma sağlar.
 • Cilt üzerinde astar görevi görür ve tabaka oluşturur.
 • Cilde renk verir.
 • Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • İçerdiği vitaminler sayesinde, besleyici özelliği görür.

BB Krem Cilde Nasıl Uygulanır?

Kullanım açısından oldukça pratik olan BB kremlerin, cilde uygulaması da oldukça pratiktir. Cildinizi normal günlük bakım rutinleriniz doğrultusunda temizledikten sonra, uygulayabilirsiniz. BB kremi eliniz ile kolay bir şekilde cildinize uygulayabilir ve eşitleyebilirsiniz. Fondöten gibi ağır ve kalın olmadığı için herhangi bir yan ürünlere ihtiyaç duyulmaz. Cildiniz üzerinde rahatsız edici bir cilt sorunu varsa öncelikle bunun için kapatıcı sürebilir, ardından BB kremi uygulayabilirsiniz.

BB kremlerinin günümüzde özellikle tercih edilmesinin sebebi, nemlendirici ve renklendirici gibi özellikleri bir arada içermesidir. İnce dokusu ve hafif saydamlığı ile ağır fondötenlerden ayrılır. Gün içinde cildi yormadan daha ışıltılı ve nemli olmasını sağlar. Renk tonunuza uyumlu bir BB kremi tercih ettiğiniz takdirde, cilt renginiz daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm alacaktır. Fakat önemli olan nokta, BB kreminin ten rengine uyum sağlamasıdır. Ten renginin açık ya da koyu olma durumlarına göre, BB krem tonunu belirlemeniz gerekir. Ayrıca cildinizin kuru ya da yağlı yapıya sahip olması da dikkat edilmesi gereken ayrıntılardandır.

BB krem uygulama adımları şöyledir:

 • Temizleyiciler ve tonik ile cildinizi temizledikten sonra, BB kremi uygulamaya başlayabilirsiniz.
 • BB kremi için, fırça ya da sünger gibi ürünlere ihtiyaç duymazsınız. Parmak uçlarınız ile rahatlıkla cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Fakat; cildinizin üzerinde rahatsız edici bir leke varsa, BB krem kullanmadan hemen önce kapatıcı sürebilirsiniz.
 • Ardından elmacık kemiklerinize, allık sürebilir ve rengini eşitleyebilirsiniz.
 • Akşam, gün sonunda BB kremi cildinizden temizlemeyi ihmal etmeyin. BB krem renklendirici özelliğinden dolayı mutlaka gece temizlenmelidir.

BB Krem Tercihi

BB Kremi seçiminizde, cilt tonunuzu dikkate almalısınız. BB kreminin; açık, koyu gibi renk tonları bulunur. Bunlar arasından cilt rengine en uygun olanı seçmeniz gerekir. Ayrıca cilt yapınızın özelliğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Cildinizin kuru ya da yağlı olması seçimlerinizi etkileyecektir.  Cildiniz kuru ise BB kremin bu özelliğine sahip ürünü tercih etmelisiniz. Aynı şekilde yağlı bir cilde sahipseniz, yağlı ciltler için uyumlu ürününe yönelmeniz gerekir. Ayrıca yağlı bir cilde sahipseniz, BB kremi cildinize sünger ile sürebilirsiniz. Böylece cildinize eşit bir şekilde dağıtabilirsiniz. Yoğun uygulamalarında önüne geçmiş olursunuz.

BB krem alırken dikkat etmeniz gereken özellikleri şöyledir:

 • Güneş ışınlarına karşı koruma sağlaması.
 • Hafif ya da az oranda yağ içeriğine sahip olması da önemlidir.
 • Ürünü kullanmadan önce, görünmeyen bir bölgenizde kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Böylelikle tenine uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!