Ana SayfaSağlıkAğız ve Diş SağlığıDiş Eti Kanamaları Nasıl Geçer?

Diş Eti Kanamaları Nasıl Geçer?

Şiddetli ve sık sık yaşanan kanamalar, ciddi bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Diş eti kanamaları nasıl geçer? Sorusuna cevaben...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Diş eti kanamaları, günlük yaşamda diş sağlığından yana sorun yaşayan birçok kişinin karşılaştığı durumlar arasında yer alır. Diş eti iltihabının en ciddi belirtilerinden bir tanesi olan diş eti kanamaları, vücudun diğer organlarını da etkiler. Şiddetli ve sık sık yaşanan kanamalar, ciddi bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Diş eti kanamaları nasıl geçer? Sorusuna cevaben doğal yöntemleri deneyebilmek mümkün olur.

Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su hazırlayarak ağız içerisinde gargara yapma, diş eti kanamalarının doğal yöntemlerle geçirilen seçenekleri arasında yer alır. Bir bardak kadar ılık su içerisine, bir kaşık kadar tuz eklenir ve tuz çözülene kadar karıştırılır. Ağız içerisine bu su alınarak 1-2 dakika kadar gargara yapılır. Su yutulmadan tükürülür ve bu işlem gün içerisinde bir kaç defa tekrarlanır. Özellikle yemek yedikten sonra uygulanması gereken tuzlu su gargarası, yemek esnasında dişlerin arasında girmiş olan ve kanamaya neden olabilecek gıdaların dışarı atılmasına yardımcı olur.dis eti kanamalari nasil gecer

Bal

Bal, bünyesinde antiseptik özellik taşıyan bir gıda olarak diş eti kanamalarını geçirmek için tercih edilebilir. Antibakteriyel özelliği sayesinde diş etinde biriken bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olan bal, diş fırçalama işleminin tamamlanmasından sonra parmak ucu ile alınmalı ve diş etlerine masaj yapılmalıdır. Bal şeker bakımından çok yoğun bir gıda olduğundan ötürü bu işlemi sürekli olarak yapmak diş çürümesine neden olabilir. Bu nedenle sadece diş etine uygulama yapmaya dikkat edilmelidir.

Çay Poşeti

Diş eti kanamalarını iyileştirmek için doğal yöntemler arasında yer alan çay poşeti, oldukça etkili olan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Çay poşeti bir süre sıcak suda bekletilir. Ardından soğuması beklenir ve soğumuş olan poşet diş etlerinin kanayan bölgesine yerleştirilir. Yaklaşık 5 dakika kadar tutulan poşet daha sonrasında diş eti üzerinden alınır. Çay poşeti içerisinde yer alan tanik asit, diş etlerinin kanamasının önüne geçer. Bu yöntemlerin yanı sıra diş eti kanamasını geçirmek için; karbonat, karanfil yağı, limon suyu, süt gibi gıdaların da tercih edilebilmesi mümkün olur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!