Ana SayfaSağlıkCinsel SağlıkDoğal Yollarla Testesteron Seviyesi Nasıl Artırılır?

Doğal Yollarla Testesteron Seviyesi Nasıl Artırılır?

Doğal yollarla testesteron seviyesi nasıl artırılır? Sorusuna cevaben alternatif birçok seçenek sayılabilir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Testesteron, androjen grubunda bulunan bir steroid hormon olarak bilinir. Erkeklerde büyük oranda testis bölgesinde, kadınlarda ise yumurtalıklarda salgılanan bu hormonun eksikliği durumunda doğal yollardan arttırıcı pek çok faktör denenebilir. Doğal yollarla testesteron seviyesi nasıl artırılır? Sorusuna cevaben alternatif birçok seçenek sayılabilir. Her iki cinsiyette de böbreküstü bezlerinde bu hormonun salgılandığı görülebilir. Testesteron hormonu, protein sentezini arttırıcı bir etmen gösterir.

Kreatin

Vücuttaki testesteron seviyesini doğal yollardan arttırmanın yöntemlerinden bir tanesi kreatindir. 2001 senesinde yapılmış olan bir araştırmaya bakıldığında; günde ortalama olarak 9.7 g kreatin alan bir kişi, 1 yıllık testesteron ihtiyacını karşılar. 20 kişilik bir yüzücü grubunda yapılan başka bir araştırmaya göre, 6 günlük bir süreçte ortalama 100 ng/dl’lik bir testesteron artışı gözlemlenmiştir. Kreatin kullanımı hem kadınlarda hem de erkeklerde testesteron artışının gözlenmesine neden olur. Bu sebeple doğal yollarla arttırma yöntemlerinden en çok bilineni kreatindir.dogal yollarla testesteron seviyesi nasil artirilir

Çinko ve Magnezyum

4 farklı araştırmada çinko ve magnezyum alımının testesteron hormonunu arttırdığı görülmüştür. Magnezyum ya da çinko açısından fakir bir beslenme türüne sahip olan kişilerin genelinde testesteron hormonunun düşük olduğu tespit edilmiştir. Vücutta her hangi başka bir sebepten ötürü çinko ya da magnezyum eksikliği var ise, hem sağlık açısından hem de testesteron hormonunun yükselmesi açısından ilaç kullanılabilir. Bunun yanı sıra doğal gıdaların içerisinde yer alan çinko ve magnezyum değerlerine göre beslenme alışkanlığı edinilebilir.

D Vitamini

D vitamini eksikliği yaşayan bireyler üzerinde yapılmış bir araştırmaya bakıldığında; 1 senelik süreç boyunca gün içerisinde 3332 IU D vitamini takviyesi almış olan grubun, almayan gruba göre testesteron seviyesinde ciddi bir artış görülmüştür. Bireyin vücudunda her hangi bir sebepten ötürü D vitamini eksikliği bulunması, doğal besinler ile bu vitaminin alınmasına yardımcı bir etmen gösterir. Bu eksikliği gidermek için içeriğinde D vitamini bulunan gıdaların tüketilmesi gerekir. Testesteronu arttırıcı besin seçenekleri; zeytinyağı, tereyağ, kırmızı et çeşitleri, balık çeşitleri, kuruyemiş çeşitleri, muz, ıspanak, brokoli, karnabahar, lahana şeklinde sıralanabilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!