Ana SayfaSağlıkCiltte Oluşan Yaralar Nasıl Geçer?

Ciltte Oluşan Yaralar Nasıl Geçer?

Peki, ciltte oluşan yaralar nasıl geçer? Hem sağlık açısından hem de görsel olarak rahatsız eden bu durumu iyileştirmenin birçok yolu vardır.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Deri tüm vücudu saran ve mikroorganizmaların vücuda girişini engelleyen bir organdır. Herhangi bir hastalık veya travmadan dolayı deri bütünlüğü bozulur ve vücut enfeksiyonlara açık hale gelir. Peki, ciltte oluşan yaralar nasıl geçer? Hem sağlık açısından hem de görsel olarak rahatsız eden bu durumu iyileştirmenin birçok yolu vardır. Bitkisel ve tıbbi yöntemler sıklıkla tercih edilir. Bitkisel kürleri uygulamak içi mutlaka bir uzman görüşü almanız çok yararlı olur. Bazı bitkiler ve otlar cildi daha fazla tahriş ederek yaraların derinleşmesine neden olabilir. Tıbbi olarak tedavi daha sağlıklı ve iyileşme oranı çok yüksektir. Mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekir.

Ciltte Neden Yara Oluşur

Ciltte yara oluşumu bazı hastalıkların sonucu olabilir. Akne gençlerde sıklıkla görülen ve ciltte yaralara neden olan bir durumdur. Geçmeyen ve uzun süre oluşan yara kanserin habercisi olabilir. Aynı zamanda cilt bakımı yapılırken cildin fazla tahriş edilmesi, cilde uygulanan lazer, kimyasal peeling uygulaması ciltte yaraya neden olabilir.

Cilt Yaralarında Tedavi Nasıldır

Cilt yaralarında tedavi için mutlaka bir uzman doktora görünmeniz ve altta yatan nedenin araştırılması gerekir. Kulaktan dolma bilgiler cildinizi daha fazla tahriş edecek ve yaralarınız daha derinleşmesini sağlayacaktır. Genellikle onarıcı ve hücre yenileyici kremler kullanarak cilt yaraları tedavi edilebilir. Bu kremlerin yanında bazen antibiyotik kullanmak gerekebilir. Cilt yaraları tedavisi devam ederken cildi dış etkilerden korumak çok önemlidir. Özellikle güneş ışığı ciltte kalıcı lekelere neden olabilir. Cilt yarası olan kişilerin güneş ışığından sakınması gerekir.

Cilt Yarası Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir

Cilt yarası tedavisi sürerken cildin temiz ve hijenik tutulması enfeksiyonları önleme bakımından önemlidir. Cilt yarasında deri bütünlüğü bozulduğu için cilt tüm etkenlere açıktır. Cilt yarası olan kişiler cildini temiz tutmalıdır, sıcak ve soğuktan korumalıdır. Cilt nem dengesini kaybettiği için daha fazla tahriş olmaya açıktır. O yüzden nemlendirici kullanmak cildin nem dengesini korur. Ciltte yaraları olan kişiler açık yaraya kesinlikle masaj yapmamalıdır. Aksi halde daha fazla tahrişe ve yaranın büyümesine neden olabilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!