Ana SayfaSağlıkÇocuk SağlığıBebek Sağlığını Etkileyen Durumlar

Bebek Sağlığını Etkileyen Durumlar

Bu nedenle bebeğin yaşına ve cinsiyetine bağlı bebek sağlığını etkileyen durumlar çok iyi gözlemlemeli, herhangi...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Bebek sağlığı, gelişimi üzerinde en büyük faktörü oluşturur. Çünkü bebek sağlığına önem verilmediğinde, başta geçici birçok hastalık ve ilerleyen safhalarda kalıcı rahatsızlıklar meydana gelme olasılığı artar. Bu nedenle bebeğin yaşına ve cinsiyetine bağlı bebek sağlığını etkileyen durumlar çok iyi gözlemlemeli, herhangi bir olumsuz durum karşısında en yakın çocuk hekimine müracaat ederek sağlığına ilişkin sorunun giderilmesi istenmeli, sağlanmalıdır.

Bebek Bakımın Sağlığı Üzerine Etkisi

Bebek sağlığı üzerinde bakımının da büyük etkisi vardır. Eksik ve yetersiz bakılan bir bebeğin sağlıklı olduğu söylenemez. Bebek bakımı denildiğinde akla ilk gelenler, bebeğin banyo, temizlik ve biyolojik saat düzeni gelmektedir. Bebekler, bakımları ile ilgili her türlü desteği ebeveynleri aracılığı ile alırlar. Bu demek oluyor ki bebeklerin her türlü ihtiyacı ebeveynleri tarafından karşılanır. Birçok ebeveynin bebekleri ile ilgili olarak bebek sağlığını etkileyen durumlar nelerdir şeklinde merak içerisinde olduğu bilinir. Bebeğinizin sağlıklı olması için banyo ihtiyacının gerektiği düzende ve uygun temizlik ürünleri ile yapılması gerekir. Göz yakmayan bir şampuan, cilde uygun bir lif, bebek vücut ısısına uyumlu su bebek banyosu için tercih edilmelidir. Banyo bebeklerin hem rahatlamalarını hem de temiz olmasına bağlı herhangi bir rahatsızlık yaşamamalarını sağlayacaktır.

​​​​​​Bebek Sağlığında Düzenli Uykunun Etkisi

Uykunun sağlık açısından yetişkin bir insanda bile sorunlar meydana getirdiği düşünüldüğünde, bebek sağlı açısından düzenli uykunun önemini açık bir şekilde ortaya koyar. Bebeklere doğduktan itibaren ihtiyaç duyduğu şekilde bir uyku düzeni kazandırılmalıdır. Bebeğin uyku düzeni için uygun sessiz ve yeterli ışıklandırmanın olduğu uygun bir ortam oluşturulması önemlidir. Bebeğin gürültü, yetersiz veya aşırı ışıklandırılmış bir ortamda uyutulmaya çalışılması yapmak istenileni baştan engelleyecek ve sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Bebek Sağlığı Üzerinde Beslenmenin Etkisi

Bebek sağlığı için önemli olan bir başka konu beslenmedir. Bebeğin sağlığının sağlaması için gerekli olan beslenme şartları ebeveynleri tarafından doğru, yeterli ve dengeli olarak sağlandığında bebeğin sağlık açısından hiçbir sorun yaşamasını engel olacaktır. Bu nedenle bebek Sağlığını etkileyen durumlar arasında beslenmenin önemli bir yere sahip olduğu bilinmelidir.​

Bu Konular İlginizi Çekebilir!