Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Akıntının Sebepleri?

Hamilelikte Akıntının Sebepleri?

Bazı durumlarda korkulacak bir şey oluşturmazken bazen de tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Peki, nedir hamilelikte akıntının sebepleri?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Hamile kadınların sıklıkla karşılaştığı ve korkulara sebep olan akıntı çoğunlukla endişe verici bir durumdur. Bazı durumlarda korkulacak bir şey oluşturmazken bazen de tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Peki, nedir hamilelikte akıntının sebepleri?

Hamilelikte Yaşanan Akıntının Türleri Nelerdir?

Gebelik döneminde kadınların şikâyet ettiği akıntı farklı renklerde ve görüntülerde olabilmektedir. Tıpta lökore diye adlandırılan akıntı hamilelik sürecinde normal olduğu tasvir edilen akıntıdır. Lökore, süt kıvamında beyaz ve hafif kokuya sahip bir akıntıdır ve endişe etmeye gerek yoktur. Gebelikte yaşanan sarı ya da yeşil akıntı ve buna eşlik eden kötü koku çoğu zaman bakteriyel bir enfeksiyon durumu olduğunun göstergesidir. Böyle durumlarda derhal bir hekime başvurmak gerekir. Gebelik esnasında yaşanan pembe veya kahverengi akıntılar genellikte normal kabul edilmektedir. Gebeliğin ilk aylarında yaşanan bu akıntılar bebeğin rahme tutunmasından dolayı yaşanmaktadır. Dinlenerek ve bol miktarda su tüketerek geçeceği kabul edilir. Fakat hamileliğin son dönemlerinde yaşanan pembe akıntılar yalancı doğum sancısı, çeşitli enfeksiyonlar ve kabızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda doktora haber vermek gerekir.

Hamilelikteki Akıntının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte hormonların değişmesinden kaynaklanan vajinal akıntı olması normal kabul edilir. Çoğunlukla hamilelik sürecinin ilk 6 ila 8 haftasında akıntı başlar. Östrojen düzeyinin artmasıyla genişlemiş olan vajina duvarına yaptığı baskı akıntıya neden olur. Deri ve kaslara giden kanın artışından da kaynaklandığı düşünülmektedir. Hamilelikteki bu akıntının doğum kanalında olabilecek iltihaplardan koruduğuna inanılır. Zarar veren bakterilerden koruyup sağlıklı bakteri oluşturduğu düşünülür. Bu akıntı hamilelik boyunca ve doğum sonrası lohusalık döneminde de devam etmektedir. Lohusalık döneminde de 2 aya kadar akıntının sürmesi normal kabul edilir. Bu akıntı ilk başlarda koyudur, ancak daha sonra kahverengi olur ve gitgide rengi açılır.

Hamilelikteki Akıntı Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Pamuklu ped kullanarak vajinal bölgenin temiz ve kuru kalması sağlanabilir. Pamuklu çamaşırlar giyilmeli ve dar pantolon giymekten kaçınılmalıdır. Vajinal dengeyi bozmamak için yıkama yapılmamalıdır. Ayrıca tampon kullanılması da önerilmez. Her ihtimale karşı mutlaka bir doktora danışmakta fayda vardır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!