Ana SayfaSağlıkHamilelik40 Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri

40 Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri

Bunların dışında ileri yaşlarda ki hamileliğin birçok riski var. Peki, buriskler neler?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Bunların dışında ileri yaşlarda ki hamileliğin birçok riski var. Peki, buriskler neler?

40 Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri nelerdir?

Bebekte Down Sendromu Görülme Olasılığı Yüksektir

İleri yaşlarda ki, özellikle 40 yaşından sonra ki hamileliklerde görülen en önemli problemlerden birisi de anne karnında ki bebeğin down sendromlu olma riskinin yüksek olmasıdır. . Yapılan araştırmalarda; 20’li yaşlarda ki hamileliklerde düşük riski %10 ile %15, 40 yaş ve üzeri hamileliklerde ise %50’nin üzerine çıkmaktadır.

Erken Doğum Riski Yüksektir

40 yaşından sonra ki hamileliklerde görülen bir diğer risk de erken doğum yapma riskidir. İleri yaşlarda ki hamilelik döneminde fetüste görülen gelişme geriliği gibi faktörler nedeniyle erken doğum riski yüksektir.

Düşük Yapma Riski Fazladır

40 yaşından sonra ki hamileliklerde oluşan bir diğer risk de düşük doğum yapma riskidir. Bu nedenle bu yaşlarda hamilelik düşünen bayanların, hamilelik döneminin doktor tarafından tayin edilmesi önerilir.

Hemoroid Ve İdrar Tutamama Görülebilir

İleri yaşlarda ki hamileliklerde görülen bir diğer risk de hemoroit ve idrar tutamama gibi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasıdır. Özellikle idrar tutamama problemi 35 yaş ve üzeri hamileliklerde sık görülen bir problemdir.

Doğum Normalden Daha Uzun Sürebilir

İleri yaşlarda ki hamilelikte görülen bir diğer risk de; doğumun normalden daha uzun sürmesi riskidir. Bu normal doğuma göre daha sık görülebilen bir durumdur.

Çoğul Gebelik

Genç yaşta ki anne adaylarına göre, ileri yaşlarda ki anne adaylarında görülen bir diğer sağlık problemi de çoğul gebeliktir.

Dış Gebelik Riski Yüksektir

İleri yaşlarda; tüpteki hareketlilik azalmaya başlar. Ayrıca geçirilen her enfeksiyon ve hastalık da tüplerde hasara neden olur. Bu da 40 yaşından sonra ki anne adaylarında dış gebeliğin daha fazla görülmesine neden olur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!