Ana SayfaGüzellikCilt BakımıYağlı Ciltler İçin Maske Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri

Yağlı ciltler için maske önerileri arasında en sık tercih edilen yöntemleri sayacak olursak da; yeşil kil, beyaz kil, siyah maske, elma...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Yağlı ciltler, diğer cilt tiplerine göre daha özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Yağlı bir cilt gözenekleri tıkayarak siyah nokta, beyaz komedon, sivilce ve akne sorunlarını ortaya çıkarır. Aynı zamanda gün içerisinde parlar ve cilt nefes alamaz. Bu nedenle yağlı cilde sahip olan kişiler düzenli olarak bakım yapmalı ve doğru yöntemler kullanmalıdır. Cilde mat etki sağlayan ve gözenekleri sıkılaştıran maskeler uygulayabilirsiniz. Yağlı ciltler için maske önerileri arasında en sık tercih edilen yöntemleri sayacak olursak da; yeşil kil, beyaz kil, siyah maske, elma sirkesi, limon suyu ve karbonat maskedir. Bu yöntemler ciltteki yağı dengeler, fazla yağı emer ve cildinizi kurutmadan temizler.

Yağlı Ciltler Nasıl Bir Bakım Yapmalıdır?

Yağlı cilde sahip olan kişiler düzenli olarak bakım uygulamaları ve temizleme işlemleri yapmaları gerekir. Cilt kusurlarının ortaya çıkmaması adına doğru bir bakım yaparak, cildinizi koruyabilir ve yağ dengesini koruyabilirsiniz. Yağlı ciltler günde 2 kez cildini temizlemeli ve tonik kullanmalıdır. Cildiniz her ne kadar yağlı olsa bile, mat görünüm sağlayan nemlendiriciler uygulamalısınız. Bu sayede cildiniz yağ dengesini koruyacaktır.

Yağlı Ciltler Maske Uygularken Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt tipiniz yağlı olsa da, sürekli maske yapmak sebum üretiminin daha çok artmasına neden olacaktır. Aynı zamanda cildiniz kuruyacak ve egzama gibi birçok cilt rahatsızlığı meydana gelecektir. O yüzden maskeler haftada sadece 1-2 kez temiz cilde uygulanmalıdır. Maskeler cildinizde maksimum 25 dakika beklemelidir. Bununla beraber maske yaptıktan sonra nemlendirici sürülmeli ve birkaç saat makyaj yapılmamalıdır.

Yağlı Ciltlerin Günlük Bakımları Nasıl Olmalı?

Yağlı ciltler sabah ve akşam ciltlerini iyi bir şekilde temizlemesi gerekir. Eğer cildinizde sivilce ve akne gibi rahatlıklar mevcutsa, mutlaka doktora başvurarak cilt temizleyici ürünler kullanmalısınız. Ayrıca cildinizi sürekli olarak temizlememelisiniz. Bu durum cildin dengesini bozar, yağ üretimi artar ve gözenekler daha hızlı tıkanır. Makyaj yaparken cildinizi ilk olarak temizlemeli ve nemlendirici uygulamalısınız. Böylelikle gün içerisinde cildiniz temiz duracaktır. Ancak yağlı ciltlerin doğru temizleyici ürünleri kullanarak günlük bakımlarını yapmalıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!