Ana SayfaYaşamFaydalı BilgilerTurp Nasıl Tüketilmeli? Turp Nelere İyi Gelir?

Turp Nasıl Tüketilmeli? Turp Nelere İyi Gelir?

Turp oldukça yüksek vitamin kaynağıdır. Birçok farklı mevsim üzerinde karşımıza gelebilecek yiyeceklerden biridir. Bundan dolayı turp...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Turp oldukça yüksek vitamin kaynağıdır. Birçok farklı mevsim üzerinde karşımıza gelebilecek yiyeceklerden biridir. Bundan dolayı turp nasıl tüketilmeli gibi soruları oldukça iyi cevaplamamız gerekir. Turp içerisinde renklere ayrılmaktadır. Türkiye üzerinde en sıklıkla tüketilen ve bilinen kırmızı ve siyah turptur. Büyük ölçülerde tüketilmesine rağmen oldukça az bir kaloriye sahiptir. 10 tane kırmızı turp rende olduğu zaman 1 kase içerisine sığabilecek konuma gelir. Bu ise sadece 12 kalori olarak vücut içerisinde depo edilmektedir.

Günlük olarak 1 kase turp tüketmeniz ihtiyacınızı oldukça karşılayacaktır. Bunu rende halinde veya dilimler halinde karşılayabilirsiniz. Karaciğer ve safra sağlığı ve hastaları için oldukça önemli bir besindir. Kansere karşı koruma sağlar, safra salgısı, şeker hastaları için olumlu bir yiyecektir, İçerisinde bulunan yüksek lifler sayesinde kolesterol azaltıcı ve kalın bağırsak kanseri karşı koruma sağlar. Diyet yapan kişiler için oldukça düşük kalorili bir yiyecektir. Böylelikle turp nelere iyi gelir sorunu üzerinde fikir sahibi olabiliriz.

Turp Yaprağı Faydaları

Turpun kendisi kadar yapraklarının da oldukça yüksek faydaları bulunur. Yaprağının içerisinde bulunan C -E -B6 ve B9 vitaminleri ayrıca kalsiyum ve birçok mineral açısından oldukça zengindir. Yaprağı karaciğer korunması üzerinde oldukça faydalı bir besindir. Aynı zamanda göze oldukça iyi gelir. Yüksek yaşlara gelmiş kişiler için hafıza gerileme olayının da önüne geçmektedir. Yaprağını tüketebilmek için yapabileceğiniz birkaç seçenek bulunur. Bunlar çorba içerisine ekleyerek, ıspanak yemeği içerisinde ve salata içerisinde kullanılabilir. Böylelikle normal bir şekilde tüketilmiş olur.

turp nasil yenmeli

Turp Kimler Az Tüketmeli

Turp oldukça sağlıklı bir besin olmasının yanında tüketmesinin zararlı olabileceği kişiler bulunur. İshal durumunda olan kişiler veya geçirecekler, mutsuz bağırsak hastalığı/ sendromu içerisinde olanlar, gastriti bulunan kişiler turpu pişmiş olarak yiyebilirler, kalsiyum -oksalat böbreklerine döken kişiler oldukça az tüketmelidir.

Turp Zararları

Turpun birkaç fazla tüketim konusunda zararları bulunur. İçerisinde barındırdığı mineraller ve vitamin sayesinde gaz yapıcı bir özelliğe sahiptir. Yüksek tüketimlerde ishale neden olur. Aynı zamanda yüksek oranda tüketmek mineral kaybı oluşturur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!